Obec Oudoleň
česky english deutsch

Okresní kolo přeboru škol v šachu 2016

26.1.2017

V celé České republice se účastní nejen základní školy, ale i střední školy akce s názvem Přebor škol v šachu. Nejprve musí šachisté projít školním kolem, ze kterého vyjde čtveřice nejlepších ti potom postupují již jako tým do okresních kol, 2 nejlepší školy pak postoupí do krajského kola a opět 2 nejúspěšnější školy z krajských kol postoupí do republikového kola.

Našeho školního kola se zúčastnilo 14 dětí, nejvíce bodů získal Tomáš Benc, pak Matyáš Sláma, Vojta Zvolánek a Honza Frühbauer. Na pátém místě skončil Matyáš Frühbauer.

V pátek 16. prosince jsme vyrazili (bohužel bez nemocného náhradníka Matyáška F.) do Havlíčkova Brodu do AZ Centra na okresní kolo Přeboru škol v šachu. V naší kategorii (1. - 5. ročník) se sešlo 10 týmů. Takovou hojnou účast nepamatujeme. Věděli jsme, že do krajského kola postoupí pouze 2 nejlepší týmy a všichni jsme si přáli, abychom do toho postupového druhého místa skončili. Jak jsme již psali, kádr máme nabitý, cíle vysoké...:-D.
Hrálo se na 9 kol, partie byla na 2 x 15 minut. V prvním kole jsme narazili na brodskou školu Nuselskou, kterou jsme porazili 3 : 1, takže po 1. kole hned tři body, to nebyl vůbec špatný začátek. Poté jsme 3x za sebou získali plné 4 body nad školami z Lípy, Lučice a Havlíčkův Brod - V Sadech. V pátém kole jsme hráli s Lipnicí, kterou jsme porazili 3,5 : 0,5. V šestém a sedmém kole naši hráči opět nezaváhali a vyhráli 4 : 0 nad brodskými školami Štáflova a Wolkerova. A pak nás čekali 2 nejsilnější soupeři z Chotěboře. V předposledním kole nás 0 : 4 porazila Smetanova škola a přišlo rozhodující kolo o 2. postupové místo se školou Buttulova. My jsme měli před 9. kolem 26,5  bodů a soupeř 26 bodů. Z toho vyplývalo, že v posledním kole nám "stačí" uhrát 2 body z možných čtyř. No a dopadlo to jako v pohádce? Kdepak....

V posledním kole se podařilo zvítězit pouze jednomu našemu hráči, takže jsme získali místo potřebných dvou pouze jeden bodík a ten na postup nestačil. Přesto jsme obsadili celkově krásné 3. místo se ziskem 27,5 bodů.
Klukům patří veliká pochvala, snažili se, dali do toho možná ještě víc, než jsme očekávali. Jejich "zklamání" z nepostupu do krajského kola bylo veliké, to sami můžete posoudit na fotografii na první straně. Přesto mohou být na sebe hrdí, těžko se takto kvalitní tým bude v příštích letech dávat dohromady. Kateřina Sobotková