Obec Oudoleň
česky english deutsch

Závod požárnické všestrannosti mladých hasičů v Nové Vsi u Světlé

15.11.2012

V sobotu 6. 10. 2012 se v Nové Vsi u Světlé konala soutěž kolektivů Mladých hasičů – ZÁVOD POŽÁRNICKÉ VŠESTRANNOSTI (ZPV).

Na fotbalovém hřišti bylo v 9:00 hod. nastoupeno celkem 415 dětí, které tvořily 44 hlídek mladších a 39 hlídek starších. Oudoleň přijelo reprezentovat jedno družstvo mladších a dvě družstva starších žáků. Za mladší družstvo běželi Martin Antl, Anička Blažková, Tomáš Husslik, Honzík Kubát a Nela Frűhbauerová. Starší družstvo Oudoleň A - Kateřina Antlová, Ondřej Béna, Jana Kohoutová, Jakub Ondráček a Matěj Běhounek. Starší družstvo Oudoleň B – Jaroslav Ondráček, Ivana Bencová, Katka Kubátová a 2 soutěžící ze Sázavky.

Soutěž probíhala v terénu a každá kategorie měla vyznačenou svoji trať barevnými fáborky. Pro mladší byl úsek dlouhý cca 2 km, pro starší cca 3 km. Soutěžily pětičlenné hlídky složené z mladších nebo starších žáků či z dorostu. Na trati bylo rozmístěno 6 stanovišť (střelba ze vzduchovky, základy topografie + zorientování mapy pomocí busoly, vázání uzlů, požární ochrana, překonání překážky po vodorovném laně, první pomoc). Za nesplněný úkol byly k naměřenému času na stanovištích připočítávány tzv. trestné minuty.

Soutěž byla ukázkou nejen dobré fyzické zdatnosti soutěžících dětí, ale také jejich teoretických znalostí.

Letos nám opravdu počasí přálo, sluníčko svítilo a byli jsme rádi, že jsme nemuseli vytahovat z batohů náhradní teplé oblečení. Jen starší hlídka měla v sobotu smolný den. V průběhu závodu se minula trasy a prodloužila si běh asi o jeden kilometr, což bylo vidět i na konečných výsledcích. Ale hlavně že se jim nic nestalo. Úplně jsem trnula, když do cíle přibíhaly hlídky, které startovaly až po našich, zda se jim něco cestou nepřihodilo. Musím také pochválit Honzíka Frűhbauera a Tomáška Bence, kteří letos běželi poprvé za Chotěboř, neboť jim chyběli dva soutěžící do mladší hlídky. Všechny disciplíny zvládli výborně, běh jim nedělal žádné problémy i vedoucí z Chotěboře si je chválili.

A jak to dopadlo? V kategorii mladších nás hlídka z Oudoleně mile překvapila a umístila se na 7. místě ze 44 družstev. V kategorii starších tam už to bylo horší. Celkově se starší Oudoleň A umístila na 39. místě a Oudoleň B na 37. místě. Vlasta Bencová