Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Mlýn

   

Mlýn byl v Oudoleni postaven na místě, kde stál předtím obytný dům s pilou a olejnou. Žádost o stavbu mlýna dal vrchnosti místní rychtář a rychtáři okolní v roce 1843, zmínka o prvním mlynáři na oudoleňském mlýně se datuje k roku 1869.
Alois Kryštofek kupuje mlýn v Oudoleni v roce 1913. V roce 1926 přebírá mlýn po otci syn Alois. V letech 1941 - 1946 staví svépomocí mlýn nový, za plného provozu mlýnu původního. 
Z původního mlýna se dochovala pouze část mlýnského kamene, kterou nyní najdete před mlýnem. Mlelo se tu žito a pšenice.   
Mlýn byl v roce 1948 znárodněn, nejdříve byl ve správě Hospodářského družstva v Chotěboři, poté patřil národnímu podniku Pardubické mlýny a pekárny a nakonec koupilo mlýn Jednotné zemědělské družstvo Oudoleň. 
Po revoluci se stal Alois Kryštofek prvním starostou obce a požádal o vrácení mlýna zpět do osobního vlastnictví. Jeho žádosti bylo vyhověno a v roce 1991 je oudoleňský mlýn první, který byl po revoluci navrácen jeho původním majitelům. Alois Kryštofek spolu se synem Jiřím dali mlýn postupně do pořádku, aby se mohl opět vrátit do plného provozu. Od roku 1996 je zdejším mlynářem Jiří Kryštofek, který tak nadále rozvíjí rodinnou tradici a jeho přičiněním mlýn funguje dodnes. 
Mlýn v Oudoleni se zaměřuje na zpracování žita a pšenice, které vykupuje a pečlivě vybírá od zemědělců z Českomoravské Vysočiny. Mezi zákazníky patří nejen pekařství, ale také drobní odběratelé, kteří mají zájem o kvalitní suroviny pro přípravu vlastního chleba a jiného pečiva.

Produkty: 
- žitná mouka (chlebová, celozrná, výražková)
- pšeničná (chlebová, celozrná, hladká, polohrubá, hrubá)
- žitné otruby.

http://www.mlynoudolen.cz/
http://vodnimlyny.cz/mlyny/objekty/detail/4093

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více