Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Selský statek

Za pozornost stojí selský statek č. p. 20, který byl zapsán do rejstříku památek dne 3. 5. 1958 jako venkovská usedlost (https://www.pamatkovykatalog.cz/venkovska-usedlost-690634).  Jedná se o komplex obytných a hospodářských budov z konce 18. a začátku 19. století. Na obytné budově se dochovalo klasicistní průčelí s jednoduchým štukovým dekorem. Památka je veřejnosti nepřístupná. Fotogalerie památky.

Popis památky
Přízemní budova protáhlé dispozice, nad vraty z boku podkrovní patro, nad okny štukové detaily, bohatý štukový štít. Průjezd sklenut plackami na pásy. Přední fasáda budovy je členěna bosovanými pilastry na pravém a levém nároží je vždy dvojice pilastrů mezi okny, vždy po jednom. Okna v líci se šambránami, okna mají mříže. Trámy záklopových stropů vyčnívají pod římsou ven z fasády. Nad vjezdem je veliký vikýř s dvojicí okének, po straně vždy dvě bosované lisény. Nad okénky římsa, nad ní štít s polovalbou. Štuková výzdoba štítu: kol kruhového výhledového okénka je ve štuce rotující slunce. Pod sluncem oboustranně po dvouocasém korunovaném lvu. Pod tím mřížkovaný kopec a na obou stranách po dvojici hádků, kteří svírají na vrcholu květinový motiv.

 

Oudoleň
Josef Boháč

Přesto, že dnes moc památek
v dobrém stavu není,
stojí krásný selský statek
právě v Oudoleni.

Klasicistní průčelí,
jednoduchost dekoru,
dává dobrou vizitku
neznámému autoru.

 

Anketa

Měly by být přilby povinné pro všechny cyklisty?
5
3

Historie anket

Náhodné foto

Návštěva základní a mateřské školy u hasičů

Počasí

Počasí

Novinky e-mailem

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více