Obec Oudoleň
česky english deutsch

Florbalový klub FBC Salamandra obměnila "kabát"

21.12.2016

Minulou sezónu Ligy Vysočiny mužů 2015/2016 zakončila FBC SALAMANDRA v druhé půlce tabulky na osmém místě a připsala si na své konto 25 bodů za 8 výher, 1 remízu a 11 porážek z celkových 20ti zápasů. Bohužel nutno dodat, že cíle před sezónou byly vyšší. Za zmínku ovšem určitě stojí to, že nová posila před touto sezónou, Tomáš Vanča, nasbíral celkem 29 bodů v 18­ti zápasech a patřil k nejproduktivnějším hráčům našeho týmu.

Do letošní sezóny FBC SALAMANDRA vtrhla v obměněném složení. Jelikož soupeři a především regionální rivalové z Přibyslavi a ze Žďáru nad Sázavou v posledním ročníku mohutně posílili, nechtěla Salamandra zůstat pozadu. Letošní kádr posílil Matouš Vanča z Krucemburku, Ondra Pecina z Vojnova Městce a Standa Jílek z Hlinska. Také s námi od začátku sezóny trénuje Jakub Bačkovský, který je pro nás příslibem do dalších let. Jedná se o mladé hráče, ale pevně věříme, že ukážou svoji kvalitu a pomohou týmu svými výkony v již probíhající sezóně.

A nyní bychom Vás chtěli seznámit s průběhem vybraných turnajů z probíhající sezóny.

Letošní sezónu, naši již šestou v pořadí, jsme zahájili turnajem v Ledči nad Sázavou. Zde nás čekali první dva soupeři, SK Jihlava a pořádající tým Sklo Bohemia Světlá n/S. V prvním zápase jsme se postavili proti družstvu SK Jihlava, který s námi v soutěži hraje již druhou sezónu. Doposud se nám s nimi nepodařilo získat ani bod. Zápas začal ve velkém tempu, ještě aby ne, pro oba týmy to byl první zápas letošní sezóny a obě mužstva chtěla ukázat, jak se připravila na letošní ročník. Když po hvizdu rozhodčího označujícího konec 2. třetiny na světelné tabuli svítil stav zápasu 3:3, tak asi nikdo z přítomných fanoušků nepomyslel na to, že konečný výsledek bude celkem jednoznačný. Závěrečnou třetinu jsme ovládli jasným poměrem 6:1, připsali si první tři body v nové sezóně za výhru 9:4 a hlavně také první skalp soupeře. V zápase ukázal své kvality kapitán Vláďa Zvolánek, když si připsal  5 bodů za hattrick a dvě přihrávky, a také sourozenecké duo T+M (Tomáš a Matouš Vančovi) za 5 bodů. Do druhého zápasu, který nás čekal s pořádajícím týmem ze Světlé nad Sázavou, jsme vstupovali s pocitem, že ač se tým umístil v minulém ročníku na posledním místě s 0 body, bude to velmi těžký zápas. Nejenže tým v předminulé sezóně bojoval ve třetí lize mužů, ale vrátily se mu také opory, které měl na hostování třeba v Havlíčkově Brodě. Zápas byl od začátku velmi vyrovnaný, ale byl to právě náš tým, kterému se podařilo otevřít skóre a vstřelit první gól zápasu, o který se postarala naše nová posila v sezóně Matouš Vanča. Druhá třetina se nesla, bohužel pro nás, v opačném duchu a tým ze Světlé dokázal srovnat skóre na 1:1. Ve třetí třetině oba týmy přidaly ještě po dvou gólech a upravily tak výsledek na konečných 3:3. Nutno dodat, že remíza v tomto utkání byla zasloužená a oba týmy ji jistě braly. Na závěr stojí za zmínku, že první turnaj ovládli bratři Vančovi, ti si domů odváželi celkem 9 bodů.
V dalším ligovém kole nás čekal sedmý a osmý zápas, které jsme sehráli v Telči. Zde nás v prvním zápase čekal soupeř z Bystřice nad Pernštejnem a ve druhém domácí celek Florbal Telč B. V prvním utkání jsme byli po většině zápasu horším týmem. Do třetí třetiny jsme vstupovali za stavu 1:3 a po třinácti minutách třetí třetiny svítil stav již 2:6 v náš neprospěch. Nevypadalo to s námi moc dobře, proto jsme si po posledním obdrženém gólu vzali timeout. V následujících dvaceti vteřinách jsme se potřebovali vzpružit, říct si něco k nové taktice, přerušit tlak domácích a hlavně zkusit ještě zdramatizovat závěr zápasu, i když na světelné tabuli svítil čas do konce zápasu pouhých osmdesát vteřin. A ono se přece podařilo. Během pouhých 69 vteřin se nám podařilo vstřelit tři rychlé góly a zápas velmi zdramatizovat.  Bohužel ani velký závěrečný tlak a odvolání brankáře nestačilo na vstřelení kýženého gólu a zápas jsme tak prohráli v poměru 5:6. Do druhého zápasu proti Telči jsme šli s odhodláním hrát tak, jak jsme skončili první zápas. A to se nám po celkem pomalém rozjezdu podařilo. První třetinu jsme vyhráli 4:1, kdy během sedmi minut dokázal vstřelit hattrick Jiří Čermák a čtvrtou branku do soupeřovy sítě přidal po sourozenecké kombinaci Tomáš Vanča. Ve druhé třetině jsme přidali další čtyři góly a mohli jsme tak do třetí třetiny vstupovat poměrně s komfortním náskokem pěti gólů v poměru 8:3. Na začátku třetí třetiny zkompletoval svůj první double hattrick v kariéře Jiří Čermák, kdy vstřelil svůj šestý gól v zápase. Mimochodem double hattrick  se  nepodařilo dát ještě nikomu z našeho týmu, i když nutno dodat, že hráči Honza Dymáček a Ondřej Kolář byli se svými pěti góly velmi blízko. Ve zbytku třetiny jsme bohužel třikrát inkasovali, ale přidali jsme ještě tři góly a třetinu tak vyhráli v těsném poměru 4:3. Na konci zápasu ovšem svítil na tabuli poměrně jednoznačný výsledek 12:6 a my si mohli tak připsat první skalp soupeře, ale hlavně tři body do tabulky. V tomto zápase se velmi dařilo již zmiňovanému Jiřímu Čermákovi, kterému se podařilo dát svůj jubilejní double hattrick, a také Matoušovi Vančovi, který si připsal pět bodů, všechny za asistenci.

Poslední turnaj, který jsme prozatím v letošní sezóně odehráli, jsme sami hostili. Naše domácí zápasy jsme nuceni hrát, z důvodu chybějící haly v blízkém okolí, ve Skutči, kde se nachází nová multifunkční hala, podle našeho názoru ovšem jedna z nejhezčích a nejkvalitnějších hal, která v soutěži je. Zde nás čekaly dva zápasy, které byly okořeněny tím, že se jednalo o dvojité derby, s týmem ze Žďáru nad Sázavou a z Přibyslavi. Do prvního utkání jsme se postavili proti týmu ze Žďáru. Do zápasu jsme vstoupili aktivně, kdy po pouhých 30ti vteřinách otevřel skóre Jiří  Čermák. Vzápětí  jsme přidali další dva rychlé góly a do druhé třetiny jsme vstupovali s vedením 3:1 a s pocitem, že si poměrně hladce kráčíme pro další tři body. Na začátku druhé třetiny se soupeři podařilo vstřelit dva šťastné góly, kterými se vrátil do zápasu a nás vyvedl z koncentrace. Vstřelením dalších tří gólů soupeř obrátil skóre hry a začal diktovat tempo. V půlce třetí třetiny to s námi vypadalo již špatně. Ač jsme prohrávali pouze o gól, tak se nám nepodařilo najít recept na důraznou hru Žďáru a nemohli tak vstřelit alespoň vyrovnávací gól. Naštěstí pro nás nám soupeř snahu ulehčil, kdy po ostré výměně názorů a nesportovním chování se rozhodčí rozhodli udělit dvěma hostujícím a jednomu našemu hráči červenou kartu. Všichni tři hráči dostali trest 5 minut plus do konce utkání. Nabídla se  nám  tak šance hrát přesilovku 4:3, kterou jsme byli odhodláni minimálně jednou proměnit. A úspěšně. Během přesilovky se podařilo vstřelit 5 gólů, otočit tak nepříznivý výsledek a vyhrát celý zápas v poměru 9:5. Tyto tři body pro nás měly velkou cenu nejen proto, že se jednalo o derby s rivalem ze Žďáru nad Sázavou.

Do druhého zápasu proti rivalovi z Přibyslavi jsme chtěli vstoupit aktivně, ovšem zaspali jsme začátek zápasu a rázem prohrávali 0:3. Po studené sprše jsme se začali dostávat více do hry a dotahovat skóre. Bohužel vždy, když jsme byli na dostřel jediného gólu, podařilo se soupeři odskočit na rozdíl dvou branek. Do závěrečné třetiny jsme vstupovali s nepříznivým skóre 4:6, ale s touhou něco s tím udělat. Vstup do třetí třetiny se nám stejně jako v první nepovedl a dostali jsme tak laciné góly.  Ani závěrečný tlak v posledních minutách nestačil na otočení skóre a my tak zápas prohráli 7:10.

Zbylé výsledky našich zápasů v letošní sezóně Ligy Vysočiny mužů 2016/2017:

Kolo Domácí Hosté Skóre
4 FBS Salamandra Apoly FFBŠ Shooters ihlava B 2 : 6
4 FBS Salamandra Apoly Snipers Třebíč B 4 : 7
8 PSKC Okříšky B FBS Salamandra Apoly 3 : 7
8 FBS Salamandra Apoly Fbc Orel Nové Město na Moravě 5 : 5

V letošní probíhající sezóně patří FBC SALAMANDŘE páté místo se 14ti body za 4 výhry, 4 remízy a 2 prohry. Bohužel se nám zranil brankář Tomáš Cacek, a tudíž musíme spoléhat na předvedené výkony našeho mladého brankáře a odchovance Honzy Čermáka, který si vede na svůj věk více než dobře. Je nutno také vyzdvihnout výkon Tomáše Vanči, který je se svými 16ti body (9+7) v sedmi zápasech pouhou jednu příčku za elitní desítkou nejproduktivnějších hráčů ligy.