Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Muzeum užitných předmětů v Horním Studenci

13.6.2017

Sídlo: Horní Studenec 70 (budova bývalé školy)

tel.: 728 569 153  
e-mail: petr.simak@turistickypruvodce.cz  
web: http://muzeum-kocarku-krucemburk.turistickypruvodce.cz/ 

Otevírací doba: kdykoliv po předchozí telef. dohodě (hodina prohlídky nerozhoduje - všední i sváteční dny, víkendy)

Vstupné: Dobrovolné

Autorem expozice je pan Jaroslav Jirásek, který se začal sběratelství věnovat po roce 1967, kdy ho nadchla krása starožitných hodin. Svoji zálibu postupně rozšířil na malované porcelánové hrnečky a jiné  starožitné předměty, mj. hrací strojky, gramofony, radia. Po 70. roce se dokonce stal vlastníkem funkčního orchestrionu. Cílem jeho sběratelské vášně se později staly motocykly veterány a stabilní motory. Motory od vyhlášených výrobců, jako byli Klíma Brno, Lorenc Kroměříž a místní firma Jan Pujman Ransko, jsou nyní umístěny v muzeu hasičské techniky v Přibyslavi. 

Vášeň pana Jiráska se asi před patnácti lety přenesla na šicí stroje a kočárky. Překrásné výrobky značek Singer, Pffaf a dalších byly nejen nepostradatelnými pomocníky, ale i ozdobou každé domácnosti díky zdobným prvkům na vlastním šicím stroji a nádherné kovářské práci na jejich podstavcích. Vedle šicích strojů jsou v expozici i stroje obuvnické, jeden pletací, stroj na obšívání knoflíkových dírek, dokonce pan Jirásek vlastní i originální balení ševcovských floků zaslaných za první republiky komusi z Ameriky. 

Kočárky jsou dalším úžasným skvostem expozice. Nejstarší, asi z roku 1898, z Rakouska-Uherska, předčí svojí konstrukcí mnohé dnešní kočárky. Je dřevěný, ale konstruovaný jako rozkládací, takže může sloužit dvěma dětem. Další kočárky jsou na nízkých i vysokých kolech, nejstarší na dřevěných, a jejich košatiny jsou dřevěné nebo z proutí, novější mají kolečka gumová, konstrukci z umělé hmoty a textilu, ať už se jedná o tzv. hluboké kočárky, nebo sporťáky. Kočáry pro děti doplňuje i několik kočárků pro holčičky, včetně panenek a několika plyšáků, se kterými si děti hrály. 

Doby dávno minulé připomínají i další vystavené věci, např. stará svítidla (a nejsou to jen lampy petrolejky), žárovky, psací a počítací stroje apod. 

Anketa

Zavařujete, ať už svoji nebo koupenou, úrodu?
3
0
1

Historie anket

Náhodné foto

Loučení s páťáky 2024

Počasí

Počasí

Novinky e-mailem

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více