Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Základní informace

Základní údaje

     Obec Oudoleň leží v kraji Vysočina v okrese Havlíčkův Brod. Rozprostírá se v táhlém údolí Oudoleňského potoka, zvaného též Oudoleňka.

Název obce

     Původní název byl Údolen. Alena Polívková v objevné práci: „Naše místní jména a jak jich užívat“ Oudoleň řadí mezi příklady akademických hádek jazykovědců po zrodu Československa. Řešili „kardinální“ otázku, zda takové místní jméno je přijatelné pro spisovnou češtinu, zvláště pro její kulturní podobu. Takřka bez výjimky byly v zápalu boje za jazykovou čistotu na Moravě a ve Slezsku přejmenovány všechny Oujezdy na Újezdy. Menší důslednost této snahy v Čechách zachránila Oudoleň před úředním překřtěním na poněkud méně oblé Údolí. Další informace o vzniku názvu obce viz. Historie.

Informace o dopravě

     Obcí prochází silnice III. třídy 3509. Dříve to byla vozová cesta, která vedla středem obce. Roku 1902 - 1903 byla přestavěna na silnici. Nejbližší železniční stanice se nachází ve Ždírci nad Doubravou. Autobusové spojení je zajištěno s Havlíčkovým Brodem, Přibyslaví a Chotěboří.

První písemná zpráva

     Oudoleň je zmiňována ve starých písemnostech v souvislosti s odbočkou Liběcké stezky. První písemná zmínka o obci má letopočet 1397, i když pravděpodobně obec existovala již dříve. Dříve tu žili němečtí horníci, později se obec počeštila. Podle pověsti o sirotcích Údolenovi a Jitce král věnoval po přemožení loupeživého rytíře Mikše část jeho pokladu těmto sirotkům, kteří si za něj vystavěli dvory Oudoleň a Jitkov. V 17. století náležela obec k jitkovskému a později k polenskému panství. (viz. Historie).

Občanská vybavenost

     V obci je mateřská škola a trojtřídní základní škola pro 1. až 5. ročník se školní družinou. Občanům slouží prodejna smíšeného zboží COOP, pošta Partner, pohostinství, koupaliště, dvě hřiště na tenis, nohejbal a volejbal, tři dětská hřiště, herna stolního tenisu, posilovna a knihovna s biliárem a bezplatným internetem. Několik soukromých domů nabízí ubytování.

Spolky

      V obci aktivně pracuje sbor dobrovolných hasičů, TJ Sokol a myslivecký spolek.

Kultura

      Tradičně se v obci pořádá obecní a myslivecký ples, masopustní průvod, dětský karneval, pouťové posezení, loučení předškoláků s mateřskou školou, loučení školáků se základní školou, turnaj ve volejbale, posezení se seniory, vítání občánků, vánoční jarmark, mikulášská nadílka a jiné akce.

Statistické údaje

Nadmořská výška: 550 m. n. m.
Souřadnice: 49.6600150N, 15.7552739E
Katastrální rozloha obce: 647 ha
Počet rodinných domů: 102
Počet rekreačních objektů:   44
Počet bytových domů: 2

 

Evidence obyvatel k 1. 1. 2024:

Počet obyvatel:  385
z toho muži: 201
ženy: 184

 

Pohyb obyvatel v roce 2023:

Narození:     4
Zemřelí:    1
Přistěhovalí:      7 
Odstěhovalí:   10

 

Anketa

Měly by být přilby povinné pro všechny cyklisty?
5
3

Historie anket

Náhodné foto

Výlet do hasičského muzea

Počasí

Počasí

Novinky e-mailem

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více