Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Znak a vlajka obce

Znak obce Oudoleň

     V zeleném štítě pod zlatým zkráceným klínem s vycházejícím červeným sluncem zlatý štítek se zkříženými černými ostrvemi.

      Tento znak se řadí mezi tzv. "mluvící znaky". Klín symbolizuje a vyjadřuje místo, kde se naše obec nachází - v údolí. A tím symbolizuje také název obce - Oudoleň, který vznikl od slova "údolí" (např. v roce 1854 zněl název naší obce Údoleň). Symbol slunce v heraldice značí rozkvět a šťastnou budoucnost. Erb "pánů z Ronova" je vložen do znaku na paměť prvních písemně doložených majitelů zdejšího kraje z roku 1298. Staročeské slovo ostrve označovalo nahrubo otesaný kmen, který se používal zejména v boji místo žebříku ke slézání vysokých středověkých hradeb.

Vlajka obce Oudoleň

     Zelený list se žlutým žerďovým klínem s vrcholem na vlajícím okraji. Ve žlutém klínu tři červené žerďové klíny s vrcholy sahajícími do jedné čtvrtiny délky listu a dvě zkřížené červné ostrve.

A jak to všechno bylo?

     Všechno začalo na jaře roku 2003. Na schůzi zastupitelstva obce vznesl zastupitel Milan Janáček návrh na vytvoření obecních symbolů. Svoji žádost podpořil odkazem na okolní obce a městyse, které tyto symboly zřizovaly za účelem zviditelnění a zvýšení hrdosti občanů na svoji obec.

      Zastupitelstvo návrh schválilo a starosta obce Václav Augustin pověřil pana Janáčka přípravou obecních symbolů. Pan Janáček se spojil s Milanem Týmou z Jitkova, předložil mu svoje návrhy a pan Týma je přepracoval podle pravidel heraldiky a vexilologie.

     Zastupitelstvo obce vybralo tři znaky a předložilo je k posouzení občanům v obecním referendu. Refendum se konalo 13. a 14. června 2003 současně s referendem o vstupu ČR do EU.

Znak č. 1:

Znak č. 2:

Znak č. 3:

     A výsledek referenda? Celkově se referenda zúčastnilo 169 občanů, nejvíce hlasů získal znak č. 1 73 hlasů, znak č. 2 získal 40 hlasů a znak č. 3 získal 52 hlasů, 4 hlasy byly neplatné.

     Vítězný návrh znaku spolu s návrhem vlajky, vytvořené také podle návrhu pana Týmy, byly 1. října 2003 zaslány Podvýboru pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Praha.

      Dne 1. prosince 2003 byla obci doručena zamítavá odpověď: z heraldického hlediska je nepřípustné položení barvy na barvu (červený klín v zeleném štítě). Z tohoto důvodu byla provedena změna barev v návrzích a 7. ledna 2004 byly Podvýboru pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Praha opětovně zaslána žádost o schválení upravených obecních symbolů. Obecní symboly Obce Oudoleň byly podvýborem pro heraldiku a vexilologii schváleny 4. února 2004. Dne 9. června 2004 převzali zástupci obce Milan Janáček a Mgr. Vladimíra Stehnová rozhodnutí předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Lubomíra Zaorálka o udělení znaku a vlajky Obci Oudoleň.

     Podmínky používání symbolů stanoví Vyhláška č. 2/2004 o používání obecních symbolů

Anketa

Měly by být přilby povinné pro všechny cyklisty?
5
3

Historie anket

Náhodné foto

Zpravodajství 2014

Počasí

Počasí

Novinky e-mailem

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více