Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Co nepotřebuješ, pomůže jiným

11.1.2021

Každý z nás o vánocích dostal nějaký dárek. Někdo dostal nový telefon, notebook, počítač nebo nový kus nábytku, nové vybavení do kuchyně nebo oblečení. Najednou vyvstane otázka „Kam s ním?“, tzn. co udělat se starým spotřebičem, kusem nábytku nebo s oblečením, které nám překáží a zabírá místo, ale stále je funkční. Máme několik možností. Můžeme některé věci dát do sběrného dvora, některé věci darovat prostřednictvím Diakonie Broumov, oblečení darovat místně příslušné charitě, například doplnit charitní šatník Oblastní charity v Havlíčkově Brodě, nebo odložit do kontejneru s oblečením.
 
Můžeme využít také bazary nebo skupiny zero waste na sociálních sítí. Skupiny slouží k darování nebo k výměně věcí, kterým chceme dát ještě šanci na další využití, aby nevznikal zbytečný odpad, jako například skupina Zero waste kolotoč Jihlava. V některých městech máme knihobudky, kam můžeme dávat staré nebo přečtené knihy, které již nechceme mít ve své knihovně. Vznikají nebo se připravují re-use centra, která dávají věcem druhou šanci ve využití. V Třebíči bude v areálu firmy ESKO-T, v Jihlavě se připravuje re-use centrum pro opětovné použití ve sběrném dvoře Brtnická.

Rozbité nebo poškozené elektrospotřebiče dáme do červeného kontejneru, ale ty funkční, i když třeba starší, můžeme prostřednictvím kolektivních systémů Asekol, a.s., či Elektrowin, a.s., předat dále, aby pomohly osobám v nouzi nebo s nižším finančním příjmem, které je potřebují, ale nemohou si je dovolit. „Kraj Vysočina je zapojen do několika souvisejících projektů s touto problematikou,“ informuje náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Lukáš Vlček.

„Se společností Elektrowin spolupracuje Kraj Vysočina na projektu Jsem zpět, jehož cílem je, aby zpětně odebrané a plně funkční elektrospotřebiče, po odborné kontrole servisního technika, byly zdarma předány do některého subjektu ze sociální sféry nebo neziskovým organizacím. Webové stránky projektu nabízejí seznam servisních gestorů, kam je možné takový spotřebič odevzdat. Se společností Asekol jsme realizovali sběrovou akci Věnuj mobil. Za každých 100 vysbíraných vysloužilých mobilních telefonů pořídila společnost jeden nový, který předala organizacím, které pracují s handicapovanými spoluobčany nebo dětem v dětských domovech. V rámci projektu Nový život starým knihám jsou organizovány sběry nevyužívaných knih v Jihlavě a nabízeny klientům sociálních ústavů nebo pacientům nemocnice Jihlava,“ vyjmenovává náměstek Vlček.

V Ledči nad Sázavou je sociální bazar Háta, o.p.s., kde po domluvě si některé věci odvezou sami. Chcete-li podle hesla „Co nepotřebuješ, pomůže jiným,“ svoje starší funkční věci darovat, zjistěte si na místně příslušném městském úřadě, jaké jsou možnosti, a to na odborech životního prostředí nebo na odborech sociálních, kde mají nejlepší přehled o tom, komu se mohou nepotřebné věci hodit, kdo organizuje dobročinné bazárky apod.

Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství
Krajský úřad Kraje Vysočina
https://www.kr-vysocina.cz/vismo5/dokumenty2.asp?id_org=450008&id=4104782

 

Anketa

Navštívili jste nebo navštívíte o prázdninách letní kino?
3
2
3
1
10

Historie anket

Náhodné foto

Přihlášky do školního klubu a příměstského tábora

Počasí

Počasí

Novinky e-mailem

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více