Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Co je to RSS a k čemu je dobré, jak ho používat?

27.1.2007

Co je to RSS a k čemu je dobré?
Máte několik svých oblíbených webů, které pravidelně či občasně navštěvujete a nebaví Vás weby procházet a hledat jestli obsahují nějakou novou informaci? Protože je lidský čas drahý, dalo před několika lety pár přemýšlivých lidí hlavy dohromady a vymysleli řešení! Jejich řešení je založeno na smluveném formáty souboru, ve kterém může kterýkoliv web na internetu zveřejňovat informaci o posledních vydaných článcích. Pokud tedy Váš oblíbený web bude tuto informaci zveřejňovat, vy začnete používat program, který bude automaticky kontrolovat kde je něco nového a upozorní Vás na to. Zdá se Vám to příliš snadné na to aby to takto šlo realizovat? Zveřejňování informací o novinkách webů prošlo svým vývojem až se sjednotilo na současném standardu RSS 2.0.

Web v levém sloupci obsahuje odkaz „RSS feed 2.0“ a to je onen odkaz na soubor ve smluveném XML formátu - http://www.oudolen.cz/rss.php.

Jak RSS používat
Pokud Vás přínosy RSS zaujaly a chcete začít tento praktický způsob sledování nových zpráv používat, potřebujete se vybrat, případně nainstalovat a nakonfigurovat čtečku RSS zpráv.

Pokud si nechcete instalovat žádný nový program, pokud přecházíte mezi více počítači nebo nemáte oprávnění nové programy na počítač instalovat, je pro Vás vhodným řešením webová RSS čtečka. V tomto případě je čtečka realizována webovou aplikací a jediné co potřebujete je webový prohlížeč. Patrně nejlepší webovou čtečku má Google a najdete ji na adrese http://www.google.com/reader/, další zdařilou čtečku hledejte na adrese http://www.orijinn.com/, pokud hledáte webovou čtečku v češtině, zabruste na adresu http://muj.prehled.net/. Všechny tři čtečky jsou zdarma, nevyhnete se však registraci.

ukázka Google Readeru
ukázka RSS v Google Readeru

Čtečky RSS zpráv jsou integrovány do některých programů pro práci s internetem, např. webové prohlížeče Firefox (http://www.mozilla.org/products/firefox/) či Opera (http://www.opera.com/download/), případně do poštovního klienta Thunderbird (http://www.czilla.cz/download/thunderbird.html) a mnoha dalších programů.

Mnoho zástupců má těž RSS čtečka jako samostatný program – např. FeedReader (http://www.feedreader.com/), RSS Point (http://rsspoint.topindex.cz/) a další.

Pro technicky pokročilejší uživatele, kteří používají více počítačů je zajímavým řešením čtečka RSS zpráv, kterou je možné přenášet na flashdisku, příklady takových čteček jsou např. Thunderbird Portable (http://www.slunecnice.cz/product/Portable-Thunderbird/).

ukázka RSS v Thunderbirdu
ukázka RSS v Thunderbirdu

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více