Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Draní peří v Oudoleni

20.3.2006
Draní peří na vesnici
     Husy se dříve na vesničkách chovaly téměř v každém hospodářství. Tradičně po skončení polních prací, sklizni brambor a řepy, od listopadu až do Vánoc, začalo na vesnici draní peří. Pokračovalo se i po Novém roce skoro do března, kdy ještě jsou dlouhé večery. Hospodyně se mezi sebou domluvily a plánovaly, aby pozvané ženy mohly sousedkám také pomoci.
     Byly to hezké večery při draní peří. Chodila i svobodná děvčata, pod okny draček, třeba nezvaní, čekali mládence. Hodně se zpívalo, vyprávělo, kdo s kým chodí, o tajných láskách, o svatbách, kdy a kam odvedení budou rukovat. Také o světýlkách a hejkadlech, divoženkách, až strachem děvčatům vstávaly vlasy na hlavě. Toho hoši pod okny využili, doprovodili je domů. Peří na draní se několik dnů před tím dalo naschnout v proutěných koších ke kamnům. Hrstí se peří vyndavalo na stoly před dračky, sedrané se hrnulo do mísy. Pápěrky se po draní smetly. K půlnoci připravila hospodyně pohoštění. Kávu, čaj, buchty nebo koláče s mákem. Po dvou každá obdržela v sáčku jako výslužku. Na doděrky chystaly vždy něco lepšího.
     Jak je vidět na následujících snímcích draní peří se dodržuje dodnes. Ubylo však husí. Na dračky chodí většinou starší ženy, důchodkyně. Velký rozdíl je v dřívějším a dnešním podáváním pohoštění. Můžete sami posoudit, že dnes hospodyně připravuje daleko vydatnější pohoštění než bylo dříve zvykem.
      Říká se, že „dobrá hospodyně pro peříčko i plot přeskočí“. Velkou chloubou nevěst bylo, kolik hotových peřin má do výbavy. Vždyť v peřinkách je nejlepší odpočinek. Proto draní peří, i když je to práce piplavá, je stále potřebná.

A po práci následuje zasloužené občerstvení:

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více