Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Co nového na školní zahradě? Naše zahrada - projekt Učíme se za školou

3.6.2014

Komu se nelení, tomu se zelení – a protože naše děti jsou opravdu pracovité, mění se nám zahrada před očima.

Rostliny, které jsme na podzim zasázeli do trvalkového záhonu a do bylinkové spirály, pěkně rostou.  Kvetou skalničky na  kamenné zídce.  Radost máme i z rozkvetlých kakostů v  broukovišti.   Osázeli jsme vyvýšený záhon, zasadili topinambury (hlízy jsou chutné syrové v salátech i tepelně upravené, navíc jsou zdravé).  Zaseli jsme ředkvičky a hrášek, zvětšili jahodový záhonek, protože zahrada musí být také chutná.  

Část zahrady ponecháváme jako přírodní louku. Kvetoucí bylinky lákají motýly a jiný užitečný hmyz –  a zahrada je otevřenou učebnicí přírodovědy. Děti vyrobily hmyzí hotely – příbytky, v nichž mohou přebývat užiteční pomocníci zahrádkářů – slunéčka sedmitečná, včely samotářky, škvoři a další.

Při jarní keramické dílně s paní Sedlákovou vyrobily děti pítka pro ptáčky. Protože máme ve škole dalekohledy, byli v zimě ti,  kteří  navštěvovali krmítka, kosi, sýkory, vrabci, zvonci,  vděčným  objektem  pozorování. Teď sledujeme i další druhy ptáčků , kteří  se vrátili ze zimovišť, jak  zabydlují  zahradu. Poznáváme  některé  z   nich po hlase. Stromy, keře a vrbičkový tunel jim poskytují příhodné prostředí – úkryty i potravu.

V zahradě  nepoužíváme  žádné  chemické  přípravky  na  hubení  „škodlivých“ živočichů  nebo plevelů.  Roundup a jiné podobné totiž zůstávají v půdě, dostávají se do vody a zpátky do potravního řetězce. Na jeho konci jsme my, lidé.  A opravdu není náhoda, že přibývá zhoubných onemocnění …  Mysleme proto, když se budeme rozhodovat, zda postřiky použít, či ne, na děti.  Jsme zodpovědni za to, v jakém prostředí budou žít…

Čeká nás ještě dost práce, ale těšíme se, že i naše školní zahrada v brzké době získá titul přírodní zahrada.

Chtěla bych na tomto místě poděkovat všem rodičům, kteří nám pomohli s úpravami v  zahradě, zejména pak panu Michalu Blažkovi za přestavbu  „domečku “ se skluzavkou  a výrobu  laviček  a stolku pro děti, panu Davidu Bačkovskému za dveře k“ domečku“.  Děkujeme také maminkám za sazenice trvalek.

 

Srdečně Vás zveme na školní zahradu v sobotu 7. 6. v době od 16:00 do 18:00 hodin.

 

Přijďte se podívat, jak se naše zahrada  v rámci projektu Chaloupek, o. p. s., Učíme se za školou, jehož partnerskou školou je také naše škola, mění v přírodní zahradu.

Dagmar Losenická

Anketa

Mají mít velké obchody o všech svátcích otevřeno či zavřeno?
9
16

Historie anket

Náhodné foto

Dětský bazárek

Počasí

Počasí

Novinky e-mailem

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více