Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Čtení ve školní družině

4.5.2015

Ve školní družině jsme přečetli 4 díly knížky Školák Kája Mařík, kterou napsala F. Háj.

Kája bydlel v lese v hájovně v brdských lesích u města Lážov (Mníšek pod Brdy). Byli chudí. Nedaleko od nich bydleli pan a paní lesních s dcerou Zdeňou a služkou Týnou. Zdeňa byla nemocná, ale díky Kájovi se otužila a naučila pořádně jíst. Bě­hali spolu v lese, sbírali maliny, chodili do školy do Lážova, kde měli mnoho „tet a strýčků“. Kája učil Zdeňu všechny klučičí vy­lomeniny. Měl rád rozpíčky. Zažívali spoustu dobrodružství.

Kája byl moc hodný, ochotný, chytrý. Pan řídící chtěl, aby šel dál studovat. Šel tedy pak do Prahy, kde chodil na reálné gym­názium v Karlíně. V Praze bydlela i Zdeňa u tety na Smíchově. Oběma dětem se moc stýskalo po brdských lesích. Kája byd­lel u vzdálených příbuzných Matochů, teta na něj byla moc zlá. Učil se hrát na piano u mistra Netrefy, protože měl veliký talent a hudební sluch. Všichni profesoři ho měli moc rádi.

Tato knížka má celkem 7 dílů. Kateřina Sobotková

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více