Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Děti se staly malými architekty

11.3.2020

     V měsíci únoru předškolním dětem započal plavecký výcvik, který je tento rok realizován společně se ZŠ a MŠ Havlíčkova Borová.
     Po nemocích, které tento měsíc děti z MŠ provázely, jsme se zaměřili na téma masopustu. Stále nás nebylo ve školce mnoho, ale tuto tradici jsme si nenechali ujít. S dětmi jsme si povídali o karnevalu, jak se na něj děti připravují a proč ho lidé vymysleli. K masopustu patří zejména radost a právě radostí jsme celý týden zakončili. Děti vytvořily krásné veselé šašky a vybraly si masky, za které se ve školce převlékly, a tak jsme si mohli společně zazpívat, zatančit jako při masopustním veselí.
     Při vycházkách si děti užívaly posledních zbytků sněhu, ale spíše nám připadalo, že je s vládou u moci jaro. Vystrkovalo na nás periskopy v podobě „kočiček“, prvních sněženek a talovínů. Někdo z dětí přišel s nápadem, že letošní královna Zima má nejspíše otřes mozku a vládu prostě nezvládla.
     Poslední týden jsme si s dětmi povídali o různých povoláních. Děti měly za úkol zjišťovat, jakou práci dělají jejich rodiče. Toto téma jsme poznávali skrze báseň O líném království. Tento týden však vyvrcholil návštěvou dvou mladých architektů, kteří během 2 dnů pracovali s dětmi s tématem Architektura pro děti v rámci projektu EU – Spolupracujeme v ZŠ a MŠ Oudoleň. Stálo to opravdu za to - děti byly nadšené! Pomocí dalekohledů zkoumaly základy architektury potřebné ke stavbě, hledaly například střechu, zeď či roh místnosti.  Další úkol u dětí rozvíjel prostorovou i technickou představivost (vybrat si vhodnou kostku a umístit ji do architektonického plánu a zároveň kostky dobře provázat, aby zeď nespadla, byl docela oříšek). Poslední činnost, která nás čekala, byla stavba velikého domu se všemi pokoji, které měly děti dotvořit nábytkem. Tato činnosti sklidila takový úspěch, že jsme domeček nechat postavený až do víkendu.
     Druhý den s architekty byl už o něco obtížnější, při procházce jsme pomocí dalekohledů prohlíželi různé fasády a střechy a čerpali inspiraci z různých staveb. Po návratu do školky jsme realizovali poslední velkou činnost – stavbu domečku z kartonů ve 4 skupinách. Děti navrhly okna, vybraly barvu fasády a střechy a u všeho se snažily domluvit tak, aby byli všichni ve skupině spokojeni. Tyto projektové dny byly prosycené rozvojem matematických představ, orientací v prostoru, nápady při řešení praktických problémů, hledáním dalších elementárních matematických souvislostí. Důležitou roli hrála také kooperace a rozvoj estetického vkusu. Díky šikovným architektům se děti dozvěděly o dalším povolání, které si mohou v dospělém životě zvolit. Paní učitelky MŠ

Anketa

Měly by být přilby povinné pro všechny cyklisty?
5
3

Historie anket

Náhodné foto

Adventní zpívání v MŠ

Počasí

Počasí

Novinky e-mailem

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více