Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Exkurze do skanzenu na Veselém kopci

5.11.2011

Slunečné dny na konci září jsme využili k vycházkám a k pozorování podzimní přírody a také k exkurzi do skanzenu na Veselý kopec. Našim cílem bylo porovnat život našich předků se životem v současnosti. Exkurze se účastnili žáci  1. – 5. ročníku. Starší žáci si před cestou zapsali otázky, na které měli najít v průběhu exkurze odpovědi. Vybaveni zápisníčky, tužkami a samozřejmě  svačinami jsme 29. 9. vyjeli.  Počasí nám přálo a bylo na co se dívat. Děti pozorně sledovaly výklad paní průvodkyně.

Po návratu do školy jsme srovnávali velikost domů, zařízení obytných místností, povídali jsme si o tom, jak a kde lidé pracovali, co jedli, jak se oblékali, s čím si děti hrály. Společně jsme došli k závěru, že naši předkové žili skromně, více v souladu s přírodou a že se od nich máme co učit. D. Losenická

Postřehy žáků:

  • Ve čtvrtek 29. 9. 2011 jsme jeli na Veselý kopec. Když jsme přijeli na Veselý kopec, šli jsme se nasvačit a hladili jsme si kozla, kozu a kůzle. Pak přišla paní průvodkyně. Šli jsme se podívat na sýpku, zvoničku. Potom jsme šli kolem holubníku a obytného domu, který dřív překážel v cestě, a tak ho odtáhli za pomoci volů a vůbec se nezhroutil. Pak jsme šli k dráteníkovi a koukli jsme se i na vodní zařízení, jako třeba vodní mlýn, vodní olejnu, vodní pilu. Potom jsme šli na bělidlo, kde se bělilo prádlo. Pak jsme šli do modré budovy, kde byly stroje, např. čert, máselnice, starý traktor, parní stroj apod. A nakonec jsme šli znovu k dráteníkovi a tam jsme si mohli koupit výrobky z drátků. Já jsem koupil mamce prstýnek. A pak jsme šli do autobusu. Cestou do autobusu jsme potkali paní, která prodávala cukrovinky. Chtěla nás přemluvit, abychom si koupili nějaké sladkosti. Ale my jsme si nic nekoupili. Moc se mi to líbilo. T. B.
  • Byli jsme na Veselém kopci. Toho dne byla zima. Když jsme tam přijeli, nasvačili jsme se. Potom jsme obcházeli  domky   a ke  každému  nám  paní průvodkyně něco řekla. Těch budov bylo 30. Měli jsme notýsky, do kterých jsme si zapisovali. Bylo to zajímavé. A. S.

Anketa

Zavařujete, ať už svoji nebo koupenou, úrodu?
7
3
1

Historie anket

Náhodné foto

Vánoční turnaj ve stolním tenisu 2012

Počasí

Počasí

Novinky e-mailem

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více