Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Konec května a červen v mateřské škole

13.7.2020

Tento měsíc květen - červen byl pro mnohé děti i paní učitelky v mnoha ohledech jiný. Děti se vracely do mateřské školy po velice dlouhé odmlce. Z povídání dětí bylo hezky slyšet, že trávily čas se svými nejbližšími a mají na tuto dobu i mnoho hezkých vzpomínek a nových zážitků. I pro paní učitelky to byla velká změna, na dlouhou dobu se jejich práce pozměnila. Netrávily čas s dětmi, ale snažily se tento čas efektivně využít – šily roušky, díky šicím strojům vyrobily pomůcky pro děti, připravily zahradu po zimě a absolvovaly mnoho vzdělávacích webinářů, které do další pedagogické práce s dětmi budou přínosem.

Dne 25. 5. konečně nastal správný čas, kdy jsme se mohli zase všichni v mateřské škole setkat. I když bylo tématem viru prosycené celé okolí, zprávy i běžné hovory, přece jenom jsme se s ním první týden seznámili i v MŠ, a to zejména s důrazem na správnou hygienu rukou, ke které nám pomohla chytlavá básnička se správným pohybem. Děti také zůstaly s údivem hledět na to, kam se poděly jejich ručníky a že je prozatím nahradily papírové utěrky. Nezalekly se a nakonec je s nimi začala hygiena rukou mnohem více bavit. Také jsme si ujasnili, že „Koroňák není kamarád“ a že ho mezi námi nechceme.

Další týden jsme zahájili písničkou Když jsem já sloužil … a také soutěžením na zahradě. Byl přece Mezinárodní den dětí. Na děti čekaly různé úkoly a za každý splněný si mohly dát razítko na svou kartičku. Úkoly plnily podle nakresleného manuálu a každý předškolák se snažil spolupracovat s mladším kamarádem ve dvojici. Nakonec se všem úkoly podařilo splnit a děti se dozvěděly mnoho informací o domácích zvířatech a jejich mláďatech. Procvičily si pohyb a paměť, ale také třeba jemnou motoriku. Na závěr čekal na všechny poklad ve formě sladkých dobrot v košíku.

Slunečné počasí přináší větší radost a veselí, ale zároveň s tím i menší soustředěnost, proto jsme se jeden červnový týden více zaměřili na bezpečnost. Děti přemýšlely, u koho se nejvíce cítí v bezpečí, jestli to tak také mají mláďátka z minulého týdne u svých zvířecích maminek. Vymýšlely různé nápady, kdy může dojít k nebezpečí. Vyvrcholením byla kresba postavy toho, s kým je jim nejlépe.

Další týden jsme se vydali na tajuplnou výpravu do pravěku, našli jsme totiž na zahradě vejce. Zkoumali jsme a bádali a nakonec přišli na to, že bude nejspíše dinosauří. Dokonce jsme zavolali do záchranné stanice, zdali můžeme vajíčko ze zahrady sebrat, a pak už jen zahřívali a pozorovali, jestli se mláďátko vylíhne. Nakonec pomohla až teplá voda, jejíž teplotu si děti zkoušely samy prstem. A světe div se, z vajíčka se přece jenom vylíhl dinosaurus. Nebyl sice živý, ale to nám vlastně ani nevadilo. Díky Království věcí jsme se dozvěděli jména dinosaurů, postavili pro gumové dinosaury domečky v lese, obtiskovali jejich stopy do modelíny a pokusili se vystihnout tvar kostry díky stavbě z ruliček od toaletního papíru. V závěru jsme pokreslili všemi různými dinosaury sádru Barunky a začali tvořit dinosauří závěsy, kterými si chceme v budoucnu ozdobit školku.

Poslední červnový týden jsme věnovali hlavně našim předškolákům, protože nás čekalo loučení se s nimi. Připravovali jsme vystoupení na jejich slavnostní rozloučení na obecním úřadě za přítomnosti jejich nejbližších.  

Loučení proběhlo i u nás ve školce. Předškoláci si převzali předškolácké vysvědčení za svoji celoroční práci, ostatní děti a paní učitelky se s nimi rozloučily krásným slovem od srdíčka. Nakonec předškoláci předali „předškolácké žezlo“ budoucím předškolákům, aby pokračovali v jejich cestě. S loučením chceme popřát všem dětem krásné léto a ať jsou prázdniny plné sluníčka a nových zážitků.

Všem rodičům touto cestou děkujeme za příjemnou a milou spolupráci a vstřícnost a v září se na všechny v mateřské škole zase budeme těšit. Paní učitelky MŠ

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více