Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Lov na medvěda

5.4.2017

Dne 10. března došlo v Oudoleni ke dramatické události. Hrdinní školáci a školkáčci se vypravili zneškodnit zatoulaného ledního medvěda, který decimoval drůbež a ovce v oudoleňských chovech a zvěř v honitbách.
Nebezpečného predátora už brzy ráno vystopovali stateční Eskymáci. Počasí zprvu přálo. Poslední sníh letošní zimy medvěda zmátl. Myslel si, že je doma na severu a přestal být ostražitý. Nejvyšší čas vycvičit lovce z řad žáků ZŠ a MŠ pomocí loveckých disciplín. Eskymáci nachystali zbraně a lyže na svých stanovištích a lovci zahájili svůj výcvik. V ten okamžik se však ukázalo, že počasí je zcela na straně medvěda. Sněhové vločky byly čím dál mokřejší. Statečné lovce to však neodradilo. Vánice se změnila v déšť. Lovci se nevzdali. Počasí přidalo svůj trumf – silný ledový vítr. Marně. Lovci vytrvali. Odvážně trénovali případný úprk před medvědem na starobylých lyžích, pilovali kličkování a vrh sušeným tulením žaludkem (jenž v nastalém mokru přestal být sušený, nasál vodu a byl těžký), zpřesňovali již tak bezchybné míření hodem velrybími bulvami na terč a získávali lovecké dovednosti ve vrhu oštěpem. Zkrátka, vyzkoušeli si, zda proti lednímu medvědovi obstojí. Od eskymáckého náčelníka Žluklého Velrybího Tuka pro jistotu dostali ještě kouzelné šišky, které, když selžou běžné lovecké prostředky, medvěda zaručeně skolí.

Nastal okamžik plný napětí. Kde je medvěd? Na kost zmrzlý hrdinný eskymácký stopař vedl lovce ke kaňonu, kde končily obrovské stopy. A byl tam! Bílý lední medvěd! Počasím zdeptaní, avšak stále neohrožení lovci vsadili na jistotu. Zasypali obludného savce smrští kouzelných šišek. Medvěd neměl šanci. Lovci si vzali z medvěda to nejlepší maso a šli se posilnit. Ještě že měli s sebou protřelou zálesačku, paní učitelku Stehnovou, která dokázala v takovém dešti hravě rozdělat oheň, čímž zpochybnila rozšířené tvrzení, že voda nehoří. Lovci se občerstvili, ohřáli a šli se sušit do školy.

Na tomto místě je třeba poděkovat Kubovi Bačkovskému, který Eskymákům obětavě pomohl s transportem medvěda, kterého mohl uvézt jedině traktor. Psí spřežení by ho zřejmě neutáhlo a kromě toho Eskymáci žádného ochotného psa nesehnali. Za učitelský sbor Mgr. Pavla Polívková

  • Lov ledního medvěda. Byli jsme chvíli ve škole. Učili jsme se Grónskou písničku. Museli jsme plnit úkoly, byla tam 4 stanoviště. Museli jsme jet na lyžích, házeli jsme do medvědí tlamy, potom jsme házeli oštěpem a dělali jsme slalom. Bylo tam pět Eskymáků (Honza Z., Honza F., Tomáš B., Dana Z. a ještě jedna paní Eskymačka). Potom jsme šli po stopách ulovit medvěda. A když jsme ho ulovili, tak paní učitelka rozřízla medvědovi zadek. A v tom medvědovi byly špekáčky a potom jsme si je opekli na ohni. Vojta Z., 3. r.
K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více