Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Návštěva základní školy v Horní Krupé

23.12.2013

Ve čtvrtek 12. 12. celá naše škola vyrazila přes Chotěboř do Dolní Krupé. Odtud jsme se svižnou chůzí po stezce vydali do Horní Krupé, kde už na nás čekaly paní učitelky Anička a Iva.  Po svačině jsme začali s programem. Nejprve se děti dozvěděly, jak slavili Vánoce naši prapradědečkové a praprababičky, jaké „dárky“ dříve děti dostávaly (např. ozdobené jablko, kousek cukru, vyřezanou nebo ušitou hračku). Pak si žáci zopakovali, jaké svátky slavíme v prosinci a v lednu (sv. Barbora, sv. Mikuláš, sv. Lucie, Štědrý den, Boží hod vánoční, sv. Štěpán, Nový rok, Tři králové), a dozvěděli se, jaké tradice a pověry se k těmto dnům váží. Potom si zahráli hru, ozdobili si jablíčko sušenými jeřabinami,  jablky, mašličkami, větvičkami krušpánku a hrachem.

Pak jsme také „věštili“ z hrnečků, pouštěli lodičky z ořechových skořápek po vodě a dozvěděli jsme se, jaké tradice se dodržují na Štědrý den (házení pantoflí, třesení bezem, krájení jablka, stoupnutí si bosou nohou na sekeru). Nakonec jsme sedli ke krásně prostřenému štědrovečernímu stolu, kde nechyběla horácká ošatka s obilnými klasy jako symbol slunce a v rozích bochník chleba, miska, šupiny z kapra, drobné penízky, čočka, brambor, a také jsme ochutnali starý tradiční vánoční pokrm „kubu“, který je uvařen z krup, hub, česneku a cibule.

Na závěr jsme si zahráli „Živý Betlém“, kde každý z nás představoval určitou postavu, kterou si vylosoval. Nezapomněli jsme si i zazpívat koledy.

Program byl velice pěkně připravený a  vánočně nás naladil! Domů si děti kromě hezkých zážitků odnesly i své ozdobené jablíčko.  Kateřina Sobotková  

Anketa

Měly by být přilby povinné pro všechny cyklisty?
3
3

Historie anket

Náhodné foto

Přírodovědná soutěž Máme rádi přírodu

Počasí

Počasí

Novinky e-mailem

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více