Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Přírodovědná soutěž "Máme rádi přírodu"

8.6.2015

DDM Junior nás pozval na přírodovědnou soutěž Máme rádi přírodu, která je určena pro žáky 3. – 5. ročníku. Našim úkolem bylo naučit se 70 rostlin ze zaslaného seznamu (4. ročník 60 rostlin, 3. ročník 50 rostlin) a poté vybrat z každé třídy 2 nejúspěšnější žáky, kteří spolu vytvořili tým. Koncem května jsme ve školním kole vybrali reprezentanty za naši školu. Za 3. třídu postoupil Tomáš Benc a Jan Zvolánek, za 4. třídu Josef Stehno a Štěpán Zvolánek a za 5. třídu Anna Blažková a Nela Frühbauerová. Jelikož byl velmi šikovný i Jan Kubát a Matyáš Sláma, utvořili jsme z nich ještě jeden tým reprezentující 4. ročník.

A pak  přišel  čtvrtek  4. června,  kdy  jsme  vyrazili  do  Chotěboře.  Sešli  jsme se v Junioru (3. třídy reprezentovalo 7 dvojic, 4. a 5. třídy 10 dvojic), poté nás autobus odvezl do Horní Krupé, na pracoviště „Chaloupek“, kde se celý závod odehrával.

Žáci byli rozděleni podle tříd do 3. kategorií, postupně plnili poměrně náročné úkoly, za jejichž splnění sbírali body. Museli poznávat živé rostliny, také předměty, které souvisely s různými živočichy (kůže z kuny, ovčí rouno, lebka srnce, hadi v lihu, vývržky dravců, škeble, račí klepeta, sojčí pírko aj.)

„Poznávačka“ byla jen jeden z mnoha úkolů. Žáci museli prokázat i znalosti na stezce, luštili křížovku, v potoce  lovili a určovali živočichy, hledali zvířátka i v kompostu, poznávali přírodní domečky různých živočichů, přiřazovali ptáčky k jejich budkám, také museli zvládnout připojit horninu ke skále ze které pochází (žula, rula, křemen, opuka).

Mezitím si děti také zvládly vyrobit voňavý talisman, upéct chleba, opéct špekáčky, namíchat si svůj vlastní čerstvý zeleninový salát a uvařit si bylinkový čaj.

Po splnění všech úkolů jsme čekali na „sečtení a podtržení“ výsledků. A dopadlo to následovně: naše děvčata z 5. třídy obsadila nepopulární 4. místo, když jim chyběl jeden  bodík na stupně vítězů. Kluci ze 3. třídy obsadili ve své kategorii 3. místo, v kategorii 4. tříd jsme měli dokonce dvě zastoupení na „bedně“ – Jenda s Matyáškem skončili stříbrní a na zlatém 1. místě skončil Pepa se Štěpánkem.

Našim reprezentantům moc gratulujeme a děkujeme za výbornou reprezentaci školy i obce. Katka Sobotková

Soubory ke stažení

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více