Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Prohlídka školní zahrady

15.7.2014

V sobotu 7. června odpoledne si mohli rodiče a celá veřejnost prohlédnout školní zahradu. Na bráně zahrady nás přivítala keramická tabulka PŘÍRODNÍ ZAHRADA ZŠ A MŠ OUDOLEŇ. S výrobky z keramiky, které vytvořili jak současní žáci, tak i žáci, kteří oudoleňskou školu navštěvovali v minulých letech, jsme se mohli setkat po celé zahradě. Označovaly jednotlivá stanoviště, ale také sloužily jako pítka pro ptáky nebo ozdoby. Hned u vchodu jsme se mohli občerstvit limonádami z bezu, z meduňky a ze sedmikrásek, které nabízeli Nelinka Frűhbaerová, Anička Blažková a Adam Parnai. A pak jsme již mohli začít s prohlídkou celé zahrady. Na jednotlivých stanovištích se nám věnovali žáci školy, podali nám odborný výklad a odpovídali na naše zvídavé otázky.

Na zahradě jsme mohli vidět hmyzí hotely (velký i několik menších). Pepa Stehno, Roman Baláž, Tomáš Benc a Jan Zvolánek nás seznámili s výhodami vyvýšeného záhonu, na kterém žáci pěstují dýně, řeřichy, afrikány, rajčata i pórek. Také nám ukázali další záhonky s hrachem, kedlubnami, jahodami, různými bylinkami (např. mátou, levandulí), ale i s různými květinami, a políčko, na kterém mohou žáci sledovat růst obilí, hořčice, kukuřice a řepky. Mohli jsme si prohlédnout kamennou zídku se skalničkami a keře rostoucí podél plotu.

Další zastávkou bylo broukoviště, kde nám Štěpán Zvolánek vysvětlil význam broukoviště a k čemu slouží jednotlivé prvky. Matyáš Sláma nás dále seznámil s funkcí kompostiště, co na kompost patří a co nepatří.

Jak je možné si snadno na zahradě vytvořil hadník, domeček pro ježka nebo úkryt pro ještěrky nám ukázali Roman Pástor a Honzík Frűhbauer. Na zahradě nechybí ani maliny a ovocné stromky. Nakonec jsme si mohli pod přístřeškem, který vytvořil pan Michal Blažek, vyrobit malý míč. Na koukání toho bylo opravdu hodně a bylo vidět, že žáci vědí, o čem mluví, a těší je, že se mohou pochlubit. A měli opravdu čím. Odvedli pořádný kus práce, stejně jako paní učitelky i rodiče, kteří zahradě věnovali svůj volný čas.  

Úderem páté hodiny vyšli ze školy žáci s drumbeny a s pokřikem ŠKOLA OUDOLEŇ předstoupili před diváky. Usadili se do půlkruhu a při bubnování a indiánském popěvku nás jednotlivě seznámili s živočichy, kteří obývají zahradu.

Bylo to moc pěkné, a kdo si udělal čas a přišel se podívat, určitě nelitoval. DanaZ

Anketa

Zavařujete, ať už svoji nebo koupenou, úrodu?
3
0
1

Historie anket

Náhodné foto

Vítání občánků

Počasí

Počasí

Novinky e-mailem

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více