Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Pythagoriáda pro 5. ročník

2.4.2012

Žáci 5. ročníku se zúčastnili školního kola Pythagoriády, nejlépe si vedla Anička Stehnová, která pak postoupila do okresního kola. Okresní kolo se konalo poslední březnové úterý v Havlíčkově Brodě. Sešlo se tu 31 logicky a matematicky uvažujících žáků z celého okolí (z Havlíčkova Brodu, Ledče nad Sázavou, Světlé nad Sázavou, Lipnice, Krucemburku, Šlapánova, Ždírce nad Doubravou, Chotěboře, Lípy). Měli za úkol vyřešit během 60 minut 15 složitých matematických úloh. Anička skončila na krásném 8.-13. místě. Schválně, zkuste se otestovat, jak byste si poradili s následujícími úkoly:

1) Babička dala na mísu 42 buchet. Martin jich snědl jednu sedminu, poté Michal šestinu zbylých buchet. Kolik buchet potom ještě snědla Anička, když pak na míse zbylo 25 buchet?

2) Jirka jel na kole nejprve 15 minut po rovině rychlostí 12 km/h, pak 6 minut kolo tlačil do prudkého kopce rychlostí 3 km/h a nakonec jel z kopce 10 minut rychlostí 24 km/h. Jak dlouhý byl jeho výlet?

3) Obdélník má obvod 82 cm, jeho délka je o 5 cm větší než šířka. Vypočítejte jeho obsah.

4) Konev plná mléka váží 38 kg. Když polovinu mléka odlijeme, váží 22 kg. Kolik kg váží prázdná konev?

5) Kolikrát Jana použije pětku, jestliže napíše všechny násobky čísla 15  větší než 100 a menší než 200?

 (Řešení: 1) 5 buchet, 2) 7 km 300 m, 3) 414 cm2, 4) 6 kg, 5) 5.)   Kateřina Sobotková

Anketa

Zavařujete, ať už svoji nebo koupenou, úrodu?
3
0
1

Historie anket

Náhodné foto

Pohádka

Počasí

Počasí

Novinky e-mailem

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více