Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Školní výlet Pasíčka a pobyt na Krátké

14.5.2018

     Školní výlet jsme si letos naplánovali už na začátek května. Společně - děti z mateřské školy a žáci ze základní školy jsme se v pondělí 7. 5. vydali autobusem do záchranné stanice pro zvířata do Pasíček u Proseče. Mladším žákům a dětem byl určen program Brána do pravěku, starší se vydali do Toulcových Maštalí na prohlídku pískovcových skal.
     Do školy se vrátili jen mladší žáci společně s dětmi z mateřské školy. Starší školáci zůstali od pondělního odpoledne do čtvrtka na Krátké. A jaký měli program?
Pondělí: vycházka na Drátenickou skálu, pozorování rostlin a živočichů.
Úterý: výprava po stopách těžby železné rudy a pálení dřevěného uhlí (milíře) v okolí Kadova, sledování vodních živočichů ve Fryšávce.
Středa: výlet do Poličky – návštěva muzea, rodné světničky Bohuslava Martinů ve věži, staré školní třídy, procházka po hradbách, program Výlet do středověku a výstava Fenomén Merkur (s krásnými modely ze stavebnice).
Čtvrtek: návštěva muzea ve Žďáře nad Sázavou – výstava Z říše hmyzu.
     Vařili jsme si sami – nejen děvčata, ale i kluci se osvědčili jako zdatní kuchaři (krájení cibulky, příprava těsta na bramborové placky, smažení placek, škrábání brambor, zadělání těsta a pečení koláčů – vše bylo na jedničku). Výlet se vydařil, a tak se těšíme na další v příštím roce. Učitelky ZŠ

  • Školní výlet. 1. den – 7. 5. – Pasíčka – Jeli jsme do vesnice Bor u Skutče. Měli jsme program o pískovcových skalách (Toulcovy Maštale). Bylo tam dřív moře 200 m hluboké. Potom jsme viděli pulce. Pulci potřebují kaluže, až vyrostou, tak tam nakladou vajíčka. Viděli jsme mravkolva, ten si dělá důlky do země. Potom jsme jeli na Krátkou. Tam jsme se ubytovali, převlíkli jsme se a šli jsme na skálu Dráteník. Potom jsme přišli zpátky na Krátkou. A večer jsme hráli hry a potom jsme šli spát. 2. den – 8. 5. – Kdo se bojí vodou jít - Ráno jsme se probudili v 6.20 hodin a šli jsme si vyčistit zuby a potom jsme se šli převlíknout a uklidili jsme si pokoj. Šli jsme pěšky z Krátké do Kadova na řeku Fryšávku. Tam jsme lovili. Než jsme šli lovit, tak jsme hráli hru (soutěž). Ulovili jsme jepice, chrostíky. Měřili jsme teplotu vody a její průhlednost. Pak jsme šli lesní cestou zpátky na Krátkou a tam jsme měli gulášovou polévku a dopoledne jsme si vařili oběd. 3. den – 9. 5. – Polička – Vstali jsme v 5.00 hodin. Šli jsme na autobus. Jeli jsme do Poličky. Tam jsme šli do muzea. A v muzeu jsme viděli zbroj a šaty a mohli si je zkusit. Potom jsme šli na hradby, na věž a na výstavu Merkuru. A pak na oběd. Po obědě do muzea na prohlídku staré třídy. Pak jsme si šli koupit zmrzlinu. Potom jsme šli na autobus. 4. den – 10. 5. – Návrat z Krátké – Vstali jsme v 6.00 hodin. A sbalili jsme si spacáky. A šli jsme na autobus. Potom jsme šli do muzea. A v muzeu jsme viděli brouky. Byly tři místnosti. První místnost – brouci. Druhá místnost – brouci a vosí hnízdo. Třetí místnost – veliký mravenec. Nejjedovatější brouk Puchýřník lékařský (zatím u nás není rozšířen :-)). Bylo to SUPER!!!:-) Hanička Z., 4. r.

Další postřehy účastníků:

  • Pasíčka – Jeli jsme na záchrannou stanici Pasíčka, kde jsme se najedli. Pak jsme se přesunuli do Boru u Skutče. Šli jsme na pískovcové skály (Toulcovy Maštale). Viděli jsme několik vysokých pískovcových skal. Většinou jsme šli z kopce. Byly tam velké svahy a nad svahy byly vysoké skály. Došli jsme až do skalního městečka, kde jsme to prošli. Lezli jsme do skuliny. Lezli jsme taky do velkých kopců, na závěr jsme si dali sprint do kopce s panem průvodcem, doběhl jsem za ním. Na Krátké jsme šli ke Drátenické skále. Šli jsme ke skalnímu oknu a do jeskyně. Chodili jsme podle čepiček a bludiček. Štěpa H., 4. r.
  • Výlet k řece Fryšávce – Po obědě jsme vyrazili do Kadova pěšky. Bylo to z Krátké asi 2 km. Těžila se tam železná ruda a zpracovávalo železo. Také tam stavěli milíře a v nich vyráběli dřevěné uhlí. Potom jsme šli k řece Fryšávce. Testovali jsme průhlednost vody. Ušli jsme 8,5 km. Leoš Z., 4. r.
  • Výlet do Poličky – Ráno jsme vstávali v 5 hodin. Večer jsme si museli sbalit. A šli jsme na zastávku. Jeli jsme do Krásné a pak do Poličky. Když jsme přijeli, šli jsme do muzea. V první místnosti jsme viděli zbroj a šaty, to jsme si mohli vyzkoušet. Druhá místnost byla Merkur. Merkur byl vymyšlen 1920, nebyly šroubky ani matice, byly háčky. Tak jsme tam stavěli. Nasvačili jsme se a šli jsme na hradby, tam jsme si povídali, jak to bylo, když útočili. Pak jsme šli na kostelní věž, tam bylo 198 schodů. Viděli jsme, kde bydlel Bohuslav Martinů. To byla malá světnička. Odtud byl pěkný výhled. Šli jsme do restaurace, dala jsem si boloňské špagety a malou kofolu. Pak jsme šli znovu do muzea, do staré školy, kam chodil Bohuslav Martinů. Koupili jsme si zmrzku. A jeli jsme na Krátkou a tam jsme si opékali. A šli jsme spát. Bětuška Z., 4. r.
  • Výlet do Žďáru nad Sázavou – Ráno jsme vstali a sbalili jsme se. Potom jsme jeli do Žďáru a tam šli do muzea. Byli tam živočichové (např. roháči, nosorožíci, motýli). Bylo to tam hezké. Měli tam velkého mravence. Paní průvodkyně nám říkala, z jakých částí se mravenec skládá. A pak nám dala vybrat zvířata, která budeme sledovat v mikroskopu. Vybrali jsme si sršeň, babočku paví oko a mouchu. Bylo to moc hezké, protože jsme viděli ta zvířata strašně blízko. A potom jsme šli na zmrzlinu. Já jsme si dal dva kopečky. Jeden kopeček byl citrónový a druhý pistáciový. Ta zmrzlina byla moc dobrá. A potom jsme šli na autobus. Když jsme odjížděli ze Žďáru, tak nám paní učitelka  Sára zamávala. A my jsme jeli domů. Byl to moc hezký výlet na Krátkou. Vojta Z., 4. r.

Anketa

Blíží se volby do Evropského parlamentu. Půjdete volit?
10
4

Historie anket

Náhodné foto

Společné uvítání adventního času

Počasí

Počasí

Novinky e-mailem

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více