Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Všeználek

7.5.2013

V měsíci dubnu se v Chotěboři v Junioru koná tradiční Všeználek. Jedná se nejen o vědomostní soutěž určenou žákům 5. ročníků. I letos jsme se zúčastnili ve složení Martin Antl, Michal Blažek, Tomáš Husslik, Patrik Strašil, jako náhradník Diana Nejedlá. Spolu s námi se přihlásilo dalších 9 škol. Soutěž se skládala ze 3 částí, v té první se jednalo o otázky z různých oblastí (český jazyk, dějepis, sport, film, přírodověda…), druhá část byla matematická a ve třetí měli soutěžící za úkol z tangramu složit kočku. První dvě části se našim reprezentantům  podařily (obzvláště ta matematická, kde skončili jako třetí). Celkově se umístili na krásném 5. místě. A pokud máte chuť, zkuste si poradit s následujícími matematickými úkoly, které se objevily v 2. části soutěže. Kateřina Sobotková

Otázky z matematiky:

  1. Myslím si číslo. Odečtu od něho 5 a poté ho vynásobím třemi. Vyjde mi výsledek 12. Které číslo jsem si myslel?
  2. Vašek a Filip chodí do jedné třídy. Při hodině tělesné výchovy se chlapci postavili do řady podle velikosti. Za Vaškem stálo 8 chlapců. Jedním z nich byl Filip. Před Filipem stálo 8 chlapců. Mezi Vaškem a Filipem stálo 5 dětí. Kolik chlapců stálo celkem v řadě?
  3. Tříčlenná králičí rodina sní za den celkem 31 mrkví. Táta sní o 5 mrkví víc než maminka. Malý králíček sní 6 mrkví. Kolik mrkví sní králičí maminka?
  4. Barborka žije v domě s tatínkem, maminkou, bratrem Romanem, psem Punťou, dvěma kočkami, dvěma papoušky a čtyřmi rybkami. Kolik mají všichni dohromady nohou?
  5. Když bylo tatínkovi 30 let, bylo jeho synovi 5 let. Dnes je tatínek dvakrát starší než jeho syn. Kolik je synovi let?
  6. Dědeček měnil, až vyměnil. Za každého koně dostal dvě kozy. Za každou kozu dostal dvě slepice. Za každou slepici dostal tři jehly. Na začátku měl dědeček hroudu zlata, kterou vyměnil za dva koně. Kolik donesl dědeček babičce jehel?
  7. Šest závaží (1g, 2g, 3g, 4g, 5g a 6g) bylo rozděleno do tří krabic. V každé krabici byla dvě závaží. V první krabici měla závaží hmotnost 9g. V druhé krabici měla závaží hmotnost 8g. Která závaží jsou ve třetí krabici?
  8. Lukáš měl včera narozeniny. Pozítří je pátek. Ve který den měl Lukáš narozeniny?
  9. Na levé straně Zahradní ulice jsou domy označeny lichými čísly 1-19. Na pravé straně ulice jsou domy označeny sudými číslicemi 2-14. Kolik domů stojí v Zahradní  ulici?                                                              

(Správné odpovědi:  9, 11; 10; 24; 25; 24; 3g+1g; v úterý; 17;)

 

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více