Václav Augustin "V zajetí lovecké vášně"

4.3.2019

V pátek 8. února přijal pozvání do zasedací místnosti obecního úřadu náš občan, vášnivý sokolník, myslivec a lesák, pan Václav Augustin. V první části přednášky jsme shlédli dokument o jeho nádherném koníčku a vztahu k přírodě. Druhá část patřila vyprávění o vzniku nově vydané knihy „ V zajetí lovecké vášně“, při kterém zazněly i ukázky z díla plného životních příběhů:
     Roky plynnou jako voda v Ranských potůčcích a potocích. Ještě rychleji ubíhá život člověka, obzvlášť žije-li trochu aktivně a má spoustu zálib. Myslivost a sokolnictví jsou opravdu koníčky hodně náročné na čas a den v jejich objetí či zajetí uteče, než stačíš mrknout. Jak stárnu, tak zjišťuji, jak hodně věcí, které člověk v životě dělá a má dojem, že musí dělat, je nicotných, pomíjivých a zbytečných. Navzdory tomu všemu je život hrozně krásný, jedinečný, a když máš koníčka, který Tě uspokojuje a naplňuje, a máš pro koho a co žít, tak i úžasný. Proto jsem šťastný, že žiji a že jsem mohl napsat tuto moji další knihu o svých zálibách, které mě uspokojují, a naplňuji. V jejich objetí tak alespoň na čas relaxuji, žiji a spadne všechno, co bolí v těle i na srdci.
     Je tolik krásy v přírodě naší malebné a zároveň drsné Vysočiny, a myslivost provozovaná s láskou, úctou, citem a ušlechtilou vášní naplňuje a uspokojuje mé touhy, protože jsem si ji zamiloval. Jsem člověk, který propadl kouzlu živé přírody, kterého uhranul les a dění v něm a jeho obyvatelů. Myslivec, lesák, sokolník a pochopitelně lovec, kterému učaroval majestát královské zvěře vysoké, živelnost černých rytířů, skromná pýcha a marnivost zvěře srnčí, rychlost a dravost šelem a dravců v letu i při lovu i zvěř drobná dnes už vzácná srstnatá i pernatá a vše ostatní co oživuje naší úžasnou a krásnou přírodu…

Na závěr setkání si někteří přítomní zájemci knihu koupili a pan Augustin jim napsal věnování.
     Děkujeme Vaškovi za vyprávění, jeho koníček je sice velmi náročný, ale krásný. Kéž by i další generace měly chuť se svým zálibám tolik věnovat!!!
    Knihu „ V zajetí lovecké vášně“ si můžete zakoupit i na obecním úřadě. Blanka Zvolánková

Má Ukrajina uzavřít mír i za cenu ztráty části území, nebo dál bojovat?

Liga Vysočiny 2023