Čistá Vysočina 2017

15.5.2017

Krajský úřad Kraje Vysočina vyhlásil již IX. ročník úklidu prostranství u silnic našeho kraje v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina a naše obec se do něho opětovně jako každý rok zapojila. V letošním roce si s námi pohrávalo počasí a čas, ale nakonec vše dobře dopadlo a podařilo se nám po skupinách vyčistit silnici na oudoleňskou křižovatku, na Slavětín, na státovku a podél státní silnice na Slavětín a Jitkov. Akce se zúčastnili zastupitelé obce, další občané, děti, mladí hasiči a společně jsme odvedli dobrou a pro přírodu prospěšnou práci. A jak to letos vypadalo? Mohlo by se zdát, že stejná místa, která už jsme loni vyčistili, by měla být ve viditelně lepším stavu, ale přesto bylo odpadu více než dost. Nejvíce bylo nalezeno PET lahví, skleněných lahví od alkoholických nápojů, papírových kapesníků, papírových kelímků od teplých nápojů, zbytky jídla v igelitových sáčcích, části karosérií aut a podobně. Lidé by si měli uvědomit, že právě oni odpad do přírody ukládají a pouze oni ho mohou z přírody zase odstranit, protože sám od sebe nezmizí.
Poděkování patří Vám všem, kteří jste se do akce Čistá Vysočina s námi zapojili. Děkujeme!! Blanka Zvolánková

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Při akci „Čistá Vysočina“ se uklidilo o 136 km více silnic než vloni

V letošním roce se při akci Čistá Vysočina, která je realizována v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina a místní Agenda 21, podařilo zbavit přírodu odpadků z okolí celkem 2 850 km silnic. Jednalo se jak o místní a soukromé komunikace, tak o silnice I., II. a III. třídy, od kterých odpadky zdarma v rámci akce sváží Krajská správa a údržba silnic Vysočiny. Data jsou každoročně získávána z mapy, do níž jsou průběžně pomocí aplikace GIS zaznačovány úseky, které dobrovolníci uvedou při přihlášení.
„Už 9. ročník této tradiční akce, kterou pořádá Kraj Vysočina, letos přilákal více jak 22 tisíc lidí, což je stejný počet jako v loňském roce. Uklízeli jednotlivci, školy, obce, komerční firmy, sbory dobrovolných hasičů, ale například i turisté nebo rodinná centra,“ uvedl Martin Hyský, radní pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.
V letošním roce se podařilo uklidit o 136 km komunikací více než vloni. Na čistší okolí silnic se mohou těšit řidiči především na Havlíčkobrodsku a Žďársku. „I přes nepřízeň počasí, kdy i v druhé polovině dubna nebyly výjimkou sněhové srážky a teploty lehce nad nulou, vyrazily do terénu tisíce lidí, kteří přispěli svou osobní účastí ke zlepšení našeho společného životního prostředí. Všem účastníkům patří ještě jednou velké poděkování, stejně tak i kontaktním osobám na pověřených obcích, spolku Život 99 - Jihlava a pracovníkům KSÚS za spolupráci při organizaci,“ dodal Martin Hyský.
Dobrovolní sběrači také vyčistili některé vodní toky v kraji. Na loďkách projeli celkem 82,5 km toku řeky Sázavy a 22,6 km toku řeky Oslavy. Údaje o počtu svezených tun odpadků budou k dispozici na přelomu května a června. Vloni bylo sesbíráno v rámci akce Čistá Vysočina více než 100 tun odpadků.

okres

silnice (km)

krajská

obecní

ostatní

Havlíčkův Brod

11,9

Jihlava

24,4

Pelhřimov

71,0

2,0

Třebíč

2,4

Žďár nad Sázavou

19,6

Kraj Vysočina

2 078,6

60,3

2 849,3

(Zdroj: https://www.kr-vysocina.cz/pri-akci-cista-vysocina-se-uklidilo-o-136-km-vice-silnic-nez-vloni/d-4080358/p1=1013)

Co se Vám vybaví při vyslovení slova "podzim"?

Beseda o včelách