Japonsko pohledem diplomata

3.5.2015

V sobotní podvečer 28. února se zaseda­cí místnost obecního úřadu v Oudole­ni zaplnila do posledního místečka pa­desátkou posluchačů, kteří zavítali na přednášku o zemi vycházejícího Slunce – Japonsku. Zajímavě k nám již podruhé přijel vyprávět Ing. Karel Žebrakovský, který působil jako velvyslanec České re­publiky v Japonsku v letech 2001 – 2006. Se svojí ženou Markétou, která se nám představila v krásném japonském odě­vu kimono, měli připravený opravdu velmi poutavý program. Všechny na­těšené posluchače seznámili s histo­rií, moderními dějinami, geografií, ad­ministrativou, politikou, ekonomikou, mezinárodními vztahy, kulturou, nábo­ženstvím a složením obyvatelstva této velmi vzdálené, ale přitažlivé země. Zvláštní pozornost věnovali nádherné japonské přírodě, neodolatelným su­mo-zápasům, rychlovlakům šinkanzen, také jsme se dozvěděli, jak funguje ja­ponská rodina, jak lidé prožívají každo­denní radosti i starosti, dále pak neza­pomněli na tradiční japonská jídla. Bylo toho opravdu hodně, a tak se z hodino­vé přednášky stala přednáška více než dvouhodinová, ale nikomu z nás to ne­vadilo. Vyslechli jsme si zajímavé po­střehy z této pro nás exotické země, ale také jsme shlédli spoustu nádherných fotografií a videí. Celé vyprávění bylo opravdu velmi kouzelné a poučné a ně­které zvyklosti Japonců by se určitě lí­bily i nám.

Poděkování patří manželům Žebrakov­ským za jejich čas a píli, kterou příjem­nému setkání věnovali. Velkým potěše­ním byla pro všechny přítomné pochva­la od pana inženýra za to, že oudoleňské publikum bylo velmi vzdělané a dobře připravené. Blanka Zvolánková

Lehkoatletické závody