Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Mezinárodní den žen oslavilo 58 žen

15.3.2024

V pátek 8. 3. na svátek Mezinárodního dne žen jsme uspořádaly pro místní ženy, dámy, slečny nad 18 let věku života oslavu svátku.

Oslava se konala v místním kulturním domě v sále od 17:00 hodin. Obecní úřad zajistil hudbu, občerstvení, nápoje a tombolu. Zúčastněné ženy mohou potvrdit, že ceny v tombole byly opravdu rozmanité. Vedle rozkvetlých petrklíčů, salónek, něčeho na zub, křížáků, šňůrek, výletu do Alp se dalo vyhrát opravdu leccos. Doporučily jsme děvčatům, kterým cena nesedla, aby s kolegyněmi směňovala. Většina cen ovšem sedla perfektně.

Při příchodu jsme všechny ženy přivítaly, podaly ruku, obdarovaly červeným karafiátem, papírovým srdíčkem s přáním a popřály příjemnou zábavu. Pak už si sedly k ozdobeným stolům, kde na každou ženu čekal chlebíček, věneček, jablková buchta, koláče, perníčky... K pití si mohly dopřát víno bílé nebo červené, pivo, vodu s citrónem, kávu nebo čaj.

Dámy byly veselé, bujaré, spokojené – jak to má na náš svátek být. Jsme moc rády, že se tato akce povedla, a dle místních žen ji máme příští rok uspořádat opět. Uspořádáme ji velice rády, když budeme vědět, že zase přijdete. A že vás přijde třeba ještě víc.

A kde a jak Mezinárodní den žen vznikl?
Možná vás překvapíme, ale za vznikem MDŽ opravdu nestojí žádná socialistická nebo komunistická strana. Naopak má tento svátek poněkud západní nádech. Největší zásluhu v prosazování práv žen stojí zejména ženy z Velké Británie a USA. Stávkovaly, rozdávaly letáky, psaly články a snažily se přesvědčit společnost, že nejsou o nic méně než muži. A v roce 1913 bylo stanoveno, že MDŽ se bude konat vždy 8. března jako připomínka newyorské stávky z roku 1908. Všichni bychom měli mít stejná práva a naše pohlaví z nás nedělá nic míň ani nic víc.

S přáním opětovného setkání se budou těšit pořadatelky: Vladimíra Stehnová, Pavlína Blažková, Veronika Janáčková a Blanka Zvolánková.

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více