Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Mikulášská besídka a vánoční jarmark

8.12.2011

Druhou adventní neděli se v odpoledních hodinách konala již tradiční Mikulášská besídka spojená s vánočním jarmarkem. O kulturní program a výzdobu se postarala mateřská a základní škola. Jako první vystoupily děti z mateřské školy, poté nás děti ze základní školy seznámily s vánočními zvyky a svátky z období od svátku svatého Martina až po Štědrý den. Bylo zřejmé, že se všichni účinkující na besídku pilně připravovali a byli proto odměněni velkým potleskem.
Po skončení besídky nabídli návštěvníkům své zboží prodejci v sále i ve vestibulu kulturního domu. A myslíme si, že bylo z čeho vybírat – keramika, dřevěné zboží, hračky BRUDER, šperky, svíčky, výrobky z pedigu a další vánoční zboží. Návštěvníci tak mohli zakoupit drobné dárky pro své nejbližší.
V sále kulturního domu byla také připravena ke zhlédnutí prezentace společnosti MAS Havlíčkův kraj o. p. s., v rámci které naše obec letos čerpala dotaci na výměnu vrat u hasičské zbrojnice.
Den otevřených dveří měla také v době konání besídky a jarmarku místní knihovna. Zájemcům se zde věnovala nová knihovnice paní Olga Hussliková.
Během celého svátečního odpoledne mohli všichni přítomní ochutnávat vánoční čaj, perníčky a vánočku. Potěšil nás zájem návštěvníků a věříme, že všichni odcházeli spokojeni a příjemně vánočně naladěni.

Postřehy žáků základní školy:

 • V neděli 4. 12. byla Mikulášská besídka. Říkali jsme o pranostikách a zpívali jsme Byla jedna Káča, Halí, belí, zvířátka, Přiblížil se vánoční čas. Moc se mi to líbilo. Na konci se tam prodávaly: traktůrky Siku, Bruder, náušnice, skládanky. (Michal B., 4. r.)
 • Byli jsme na Mikulášské besídce. Říkala jsem:
  Sluníčku sil ubývá, dříve se stmívá,
  krátký je den, ať se zdá sluníčku krásný sen.
  A světlo naší lucerničky, hledá k Betlému cestičky.
  Taky jsme zpívali a tancovali. Zpívali jsme:
  Halí, belí, zvířátka, chystejte si doupátka,
  slunce už je unavené, vítr černé mraky žene,
  bude zima, bude hlad, do pelíšku jděte spát. (Anička B., 2. r.)
 • V neděli 4. 12. jsme měli Mikulášskou besídku. Vyprávěli jsme o svatých, kteří mají svátek od Martina do Vánoc. Zpívali jsme písničky a při některých jsme tancovali. Po besídce jsme s Eliškou nemohly zůstat, protože jsem měly trénink.
  O předvánočních zvycích a pranostikách:
  Na svatého Martina, kouří se již z komína.
  Svatá Kateřina dává housle do komína.
  Na svatou Kateřinu schováme se pod peřinu.
  O svatém Mikuláši snížek často práší.
  Když na Mikuláše prší, zima hodně lidí zkruší.
  V listopadu přijmi radu, schovej uši, nos i bradu.
  Svatá Kateřina zakazuje muziku.
  Svatá Barbora vyhání dřevo ze dvora.
  Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá.
  Kateřina na blátě, Vánoce na ledě. (Anička S., 5. r.)

Anketa

Mají mít velké obchody o všech svátcích otevřeno či zavřeno?
9
16

Historie anket

Náhodné foto

Šachový turnaj O pohár starostky 2023

Počasí

Počasí

Novinky e-mailem

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více