Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Mikulášská besídka a vánoční jarmark

8.12.2011

Druhou adventní neděli se v odpoledních hodinách konala již tradiční Mikulášská besídka spojená s vánočním jarmarkem. O kulturní program a výzdobu se postarala mateřská a základní škola. Jako první vystoupily děti z mateřské školy, poté nás děti ze základní školy seznámily s vánočními zvyky a svátky z období od svátku svatého Martina až po Štědrý den. Bylo zřejmé, že se všichni účinkující na besídku pilně připravovali a byli proto odměněni velkým potleskem.
Po skončení besídky nabídli návštěvníkům své zboží prodejci v sále i ve vestibulu kulturního domu. A myslíme si, že bylo z čeho vybírat – keramika, dřevěné zboží, hračky BRUDER, šperky, svíčky, výrobky z pedigu a další vánoční zboží. Návštěvníci tak mohli zakoupit drobné dárky pro své nejbližší.
V sále kulturního domu byla také připravena ke zhlédnutí prezentace společnosti MAS Havlíčkův kraj o. p. s., v rámci které naše obec letos čerpala dotaci na výměnu vrat u hasičské zbrojnice.
Den otevřených dveří měla také v době konání besídky a jarmarku místní knihovna. Zájemcům se zde věnovala nová knihovnice paní Olga Hussliková.
Během celého svátečního odpoledne mohli všichni přítomní ochutnávat vánoční čaj, perníčky a vánočku. Potěšil nás zájem návštěvníků a věříme, že všichni odcházeli spokojeni a příjemně vánočně naladěni.

Postřehy žáků základní školy:

 • V neděli 4. 12. byla Mikulášská besídka. Říkali jsme o pranostikách a zpívali jsme Byla jedna Káča, Halí, belí, zvířátka, Přiblížil se vánoční čas. Moc se mi to líbilo. Na konci se tam prodávaly: traktůrky Siku, Bruder, náušnice, skládanky. (Michal B., 4. r.)
 • Byli jsme na Mikulášské besídce. Říkala jsem:
  Sluníčku sil ubývá, dříve se stmívá,
  krátký je den, ať se zdá sluníčku krásný sen.
  A světlo naší lucerničky, hledá k Betlému cestičky.
  Taky jsme zpívali a tancovali. Zpívali jsme:
  Halí, belí, zvířátka, chystejte si doupátka,
  slunce už je unavené, vítr černé mraky žene,
  bude zima, bude hlad, do pelíšku jděte spát. (Anička B., 2. r.)
 • V neděli 4. 12. jsme měli Mikulášskou besídku. Vyprávěli jsme o svatých, kteří mají svátek od Martina do Vánoc. Zpívali jsme písničky a při některých jsme tancovali. Po besídce jsme s Eliškou nemohly zůstat, protože jsem měly trénink.
  O předvánočních zvycích a pranostikách:
  Na svatého Martina, kouří se již z komína.
  Svatá Kateřina dává housle do komína.
  Na svatou Kateřinu schováme se pod peřinu.
  O svatém Mikuláši snížek často práší.
  Když na Mikuláše prší, zima hodně lidí zkruší.
  V listopadu přijmi radu, schovej uši, nos i bradu.
  Svatá Kateřina zakazuje muziku.
  Svatá Barbora vyhání dřevo ze dvora.
  Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá.
  Kateřina na blátě, Vánoce na ledě. (Anička S., 5. r.)
K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více