Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Přednáška Ivany Rosické a Tomáše Holuba na téma "SIKKIM - himálajské království na severu Indie"

4.5.2015

Dne 11. dubna se konala v zasedací místnosti na obecním úřa­dě přednáška o Sikkimu.

Sikkim je malý svazový stát na severu Indie v Himálajích. Na zá­padě sousedí s Nepálem, s Tibetskou autonomní oblastí na se­veru a východě a konečně na jihovýchodě s Bhútánem. Rozloha státu je 7 096 km² a počet obyvatel přesahuje půl milionu, což z něj činí co do počtu obyvatel nejmenší z indických států. Hlav­ním městem Sikkimu je Gángtok. Stát se rozkládá v izolovaných horských údolích pod Kančendžangou, třetí nejvyšší horou svě­ta, která je symbolem země a je pokládána za posvátnou.

O svém cestování nám přijeli vyprávět Ivana Rosická a Tomáš Holub, kteří už procestovali několik zemí po světě. Cílem jejich cesty do Indie, kterou absolvovali ještě s dalšími dvěma kama­rády, bylo zdolat desetidenní expedici v nadmořské výšce ko­lem 5000 m. Během svého putování navštívili zajímavá místa, mezi kterými byly i různé kostely. Mše tam někdy probíhaly tak, že pan farář četl z desek, ve kterých byly napsány texty, a každý se modlil jinak. Tyto desky nám přivezli ukázat a měly zvláštní vůni. Když si vše prohlédli, tak vyrazily na dlouhou a náročnou výpravu, na které je doprovázel skvělý průvodce a také zvířata jaci. Šli různými vesničkami, které třeba měli jen 20 obyvatel. Jediné, co Indii dodává známost, je třetí nejvyšší hora na světě – Kančendženga, která měří 8 586 m, a pod ní se chtěli dostat. Trasa byla velmi náročná, těžko se jim dýchalo, chodili jen dopo­ledne, aby se tolik neunavili. Vyfotografovali si několik zajíma­vostí včetně Kančendžengy. Při cestě potkali psa, který vůbec nechtěl jíst a doprovázel je. Vařili tam dobré čaje, které jim vždy dodaly hodně energie. Zpátky sestupovali do údolí až k hotelu, ve kterém bydleli. Rozloučili se se svým velmi milým průvodcem a odcestovali do hlavního města Indie Dillí. Tam si ještě prohléd­li pár zajímavostí a poté už letěli letadlem do Prahy.

Přednáška trvala skoro 2 hodiny, protože byla velmi zajímavá. Na závěr jsme si mohli prohlédnout průvodce Indií, mapu In­die, modlitební praporky a další zajímavosti, které nám přivez­li ukázat. Všem se to líbilo a už teď se těšíme na jejich další vy­právění.

Velké poděkování patří Ivě a Tomášovi, kteří si na nás uděla­li čas a podělili se o nezapomenutelné zážitky ze svých ces­tovatelských poutí. Štěpán a Blanka Zvolánkovi

Anketa

Zavařujete, ať už svoji nebo koupenou, úrodu?
7
3
1

Historie anket

Náhodné foto

Krajské kolo přeboru škol Vysočiny v šachu

Počasí

Počasí

Novinky e-mailem

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více