Setkání rodáků

18.7.2017

Obec Oudoleň si v letošním roce připomíná 620 let od první písemné zmínky a na zasedání zastupitelstva se již v minulém roce zrodil nápad oslavit toto historické výročí setkáním rodáků. Začaly velké přípravy spojené s vydáním nového kalendáře, kdy jsme žádali naše občany o dobové fotografie domů, v únoru letošního roku jsme požádali o dotaci z Kraje Vysočina, kterou jsme obdrželi, a rozhodli jsme zajistit nové propagační předměty. Navíc jsme sestavovali program oslav, posílali jsme nebo roznášeli pozvánky pro občany i rodáky, zajišťovali účinkující, občerstvení a mnoho dalšího. A poté už nadešel dlouho očekávaný druhý červnový víkend, kdy naše obec slaví pouť. V předvečer velkolepých oslav se v pátek 9. června konalo v kulturním domě divadelní představení, bylo nádherné až tropické letní počasí, sušilo se seno, a přesto přišlo shlédnout divadelní hru „Ani za milion“ přibližně 120 diváků, tentokráte především naši občané nebo rodáci. Herci Ája Říčanová a Bohouš Lála z chotěbořského divadelního spolku SCHOD přijeli za námi s rafinovanou detektivní komedií, která boří zaběhnuté klišé o tom, že muž a žena spolu musejí hrát jen v love story. Ve dvouhodinové komedii z netradičního prostředí přímořského majáku na diváky čekala pořádná porce překvapení, humoru, brilantních dialogů a originální zápletky.

Po velké noční bouřce se počasí umoudřilo, nastala slavnostní sobota 10. června a obecní oslavy se přesunuly do finále, které mohlo proběhnout venku pod slunečnou oblohou. Slavnostní odpoledne zahájil pan farář mší svatou, kterou sloužil za občany a rodáky naší obce. Po jejím skončení přivítali představitelé obce všechny přítomné občany, rodáky a hosty. Za znění české hymny položili členové Sboru dobrovolných hasičů Oudoleň věnce u pomníků padlých za 1. a 2. světové války. Celým odpolednem doprovázela dechová hudba Havlíčkobrodská 12 a přestávky hudebníků zaplnilo vystoupení dětí z Hudebně-pohybového kroužku lidových tradic při ZŠ a MŠ Oudoleň pod vedením Mgr. Marty Půžové a vystoupení  Tanečního  kroužku  aerobicu  při ZŠ a MŠ Oudoleň pod vedením paní Radky Večeřové z Krucemburku. Od 17.00 hodin mohli účastníci shlédnout vystoupení šermířské skupiny SARCINA, která měla po celé odpoledne připraveno za školou historické ležení s ukázkou zbraní. V podvečer se konalo tradiční rozloučení předškoláků s mateřskou školou. Emička, Lenička, Ivanka, Kristýnka, Natálka, Kubík a Fanda zatancovali na loupežnickou písničku a za odměnu byli panem starostou ošerpováni a pasováni na budoucí prvňáčky, od svých paních učitelek obdrželi pohádkovou knížku pro vzpomínku na mateřskou školu. Žáci pátého ročníku se také jako loupežníci rozloučili se základní školou, pan starosta je obdaroval vzpomínkovým  trikem a paní ředitelka je odměnila knížkou na památku. Danče, Honzovi F., Matyášovi, Tomášovi, Honzovi Z. a Samovi děkujeme za reprezentaci školy i obce a přejeme jim mnoho dalších úspěchů ve studiu.

Po celé sváteční odpoledne probíhal i doprovodný program – výstava dobových fotografií a kronik v základní škole, výstava Rodná Vysočina na fotografiích Bohumila Vavrouška Slavětínského a Cesta do Slavětína v kresbách Adolfa Kašpara v zasedací místnosti obecního úřadu, kde mohli návštěvníci shlédnout kresby a fotografie staré oudoleňské školy. Zájemci si mohli též prohlédnout  otevřenou kapličku, školu, školní zahradu, hasičskou zbrojnici, hernu stolního tenisu, knihovnu, posilovnu a u školní zahrady na ně čekal pan Václav Augustin s ukázkami dravců. Před kulturním domem probíhal drobný prodej propagačních předmětů obce, keramiky, dřevěných výrobků, perníčků, napečených koláčků od našich seniorek, bylinkových polštářků a včelích výrobků v dobových stáncích, ve vestibulu kulturního domu si mohli všichni prohlédnout fotografie ze současného života a dění v Oudoleni, před prodejnou bylo po celé odpoledne připraveno výborné občerstvení a nápoje, v nově otevřené hospodě byla další možnost osvěžení se různými nápoji, třeba i míchanými. A pokud by to někomu ještě nestačilo, mohl zavítat na pouťové atrakce za kulturním domem anebo U váhy.

Slavnostní večer oslav zahájila hudební skupina MudrBand, která všechny účastníky rozhýbala a vyzvala k tanci jak na dechovku, tak i na moderní písničky. Zakončení oslav měla na starosti šermířská skupina SARCINA, která připravila od 22.00 hodin nádhernou ohňovou show. Radostná nálada pokračovala až do ranních hodin, kdy se všichni spokojeně rozešli do svých domovů.

Poděkování patří Vám všem, kteří jste se jakýmkoli způsobem podíleli na přípravě a vlastním průběhu oslav výročí obce. Bez Vás by se nám nepodařilo takové velkolepé setkání uspořádat a věříme, že naši občané a rodáci budou vzpomínat jen v dobrém…

Obec Oudoleň se dožila 620. výročí od první písemné zmínky a my jí chceme popřát do dalších let všechno nejlepší a pevnou budoucnost. Minulost je jistá, protože se na ní nedá nic změnit, ale na budoucnosti je nejkrásnější právě to, že si ji můžeme tvořit sami. Je však důležité ohlédnout se do minulosti, kterou můžeme zhodnotit a poučit se z ní. A stejně tak je důležité dívat se dopředu a mít jasně vytýčené cíle, kterých chceme dosáhnout. Víme, že mnohé problémy v naší společnosti jsou vážnější než v generaci našich otců a že my se budeme muset s nimi vypořádat. Ale pevně věříme, že naše obec Oudoleň se postaví k daným úkolům statečně. Blanka Zvolánková

Fotografie z pečení výborných koláčků a z divadelního představení "Ani za milion":

Fotografie ze Setkání rodáků.

Pokud máte fotografie ze Setkání rodáků a chcete se o ně podělit s ostatními účastníky setkání, pošlete nám je a my je zveřejníme.

Který svátek uznáváte? Dušičky nebo Haloween?

Návštěva žáků z Havlíčkovy Borové