Slavnostní sázení lip k 100. výročí vzniku republiky

31.10.2018

V sobotu 27. října se v odpoledních hodinách sešli zástupci obce, žáci a pedagogové základní a mateřské školy, hasiči a myslivci, aby si připomněli významné 100. výročí od vzniku československého státu, jehož vznikem se naplnily staleté tužby českého národa po samostatnosti. 28. října 1918 se začala psát nová kapitola našich dějin, ve kterých byl československý stát svědkem nebo přímým účastníkem mnoha klíčových historických událostí.
     Slavnostní odpoledne zahájili žáci základní školy písní Čechy krásné, Čechy naše…, poté zazněla báseň „Kdyby tu nic nebylo“ a vyprávění o české zemi. V proslovu si všichni přítomní osvěžili znalosti z dějepisu a připomněli vznik Československé republiky.
     Říká se, a dějiny to mnohdy potvrzují, že národ, který si neuvědomuje svoji minulost, nemá budoucnost. Totéž svým způsobem platí také o národu, který nectí své hrdiny, své příslušníky, kteří v době ohrožení vlasti i národa neváhali vzít do rukou zbraň a jít je bránit. Po těchto slovech zazpívaly děti oblíbenou píseň T. G. Masaryka „Ach synku, synku… .“
     Na počest 100. výročí vzniku Československé republiky jsme v Oudoleni vysadili 4 památeční lípy. Tento krásný a mohutný strom se stal stromem národním připomínajícím naše dějiny. Pro svou vůni, půvabnou korunu i vlídný stín je lípa symbolem ochrany, pomoci a lásky. Lidé věřili, že dokáže odehnat zlé duchy a svou energií zbaví člověka chmurných myšlenek. V latinském překladu znamená lípa svaté dřevo, není tedy divu, že jsou z něho vyřezané mnohé slavné oltáře. Podle lidových pověr, kdo usne pod lípou, bude unesen do říše pohádek. Památeční lípy vysadili děti a paní učitelky ze školy, zástupci obce, členové Mysliveckého sdružení Oudoleň a SDH Oudoleň.
     Závěrečná slova patřila přání naší vlasti, ať má stále svá bohatství, přírodní i kulturní, ať se neobejde bez lásky svých potomků, úcty okolních zemí, respektu velmocí a přízně Pána Boha. Mnoho z toho máme ve svých rukou my, současná generace, která by měla pracovat pro blaho národa, aby naše vnoučata a pravnoučata mohla za dalších krásných 100 let zpívat slova: „A to je ta krásná země, země česká, domov můj….“
     Slavnostní odpoledne bylo zakončeno státní hymnou i se slovenskou částí a pokračovalo vysazováním. Děkujeme všem, kteří se o program a vysazení lip postarali. Blanka Zvolánková