Tříkrálová sbírka 2018

13.1.2018

Radost z dobrého skutku – tak lze jinak nazvat největší dobrovolnickou akci konanou vždy na počátku nového roku, Tříkrálovou sbírku, která obnovuje starou lidovou tradici tříkrálových koledníků předávajících radostnou zvěst o Bohu. Podobně jako Tři králové z východu nesli do Betléma své dary chudému narozenému dítěti, tak i koledníci Tříkrálové sbírky přinášejí do našich domovů dary – zvěst o narození Ježíše v Betlémě a požehnání, které na dveřích domu symbolizuje nápis posvěcenou křídou „†C†M†B“. Nejsou to ale počáteční písmena jmen Tří králů, ale latinský nápis „Christus Mansionem Benedicat“, což znamená: „Kristus ať požehná příbytek“ a všechny přítomné v něm. Naší obcí a obcí Slavětín zněly v sobotu 6. ledna hlasy mladých koledníků, kteří ve dvou skupinách obešli všechny domy, zazpívali, poprosili o příspěvek do zapečetěných kasiček a obdarovali domácnosti malým dárečkem.

Výtěžek letošní sbírky činí 19 660 Kč, což je o 1 240 Kč méně než v loňském roce. V obci Oudoleň se vybralo 14 380 Kč (o 710 Kč méně než loni), v obci Slavětín 5 280 Kč (o 530 Kč méně než loni). Finanční prostředky využije Oblastní charita Havlíčkův Brod na nákup 16 nových aut do terénních služeb, dále jako dar na realizaci humanitárních projektů v Indii, na odstraňování následků při mimořádných situacích jako povodně, požáry apod. a na přímou pomoc potřebným v nouzi.

Všem občanům děkujeme, že přispěli při této sbírce svým dílem, ať už to bylo penězi, laskavým přijetím koledníků, pohoštěním, zájmem o akci nebo jen milým úsměvem. Je to znamení, že lidí s dobrým srdcem ochotných pomáhat se u nás najde ještě stále dost. Srdečně také děkujeme všem, kdo se jakkoliv podíleli na úspěšné realizaci sbírky, především koledníkům - Martinu Antlovi, Štěpánu Holasovi, Bětušce Zvolánkové, Nelince Slámové, Matyáši Slámovi, Haničce Zvolánkové a jejich doprovodu - paní Marii Antlové a paní Veronice Slámové.

Vánoční období jsme v naší farnosti zakončili v neděli 7. ledna ve Vepřové tradiční hrou Čtvrtý z mudrců, která je poděkováním všem účastníkům tříkrálové sbírky a výtěžek z této akce poputuje na stavbu kostela v Sázavě. Blanka Zvolánková

Mají mít velké obchody o všech svátcích otevřeno či zavřeno?

ČISTÁ VYSOČINA 2015