Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Občanská poradna Havlíčkův Brod slaví patnácté výročí

19.10.2015

Občanská poradna Havlíčkův Brod nabízí bezplatné anonymní odborné poradenství a je jedním z projektů Oblastní charity Havlíčkův Brod.

Svou činnost zahájila na podzim roku 2000. Od té doby ji navštívilo skoro deset tisíc klientů a bylo položeno téměř šestnáct tisíc dotazů.
Občanské poradny pomáhají lidem, kteří trpí neznalostí svých práv a povinností při řešení jejich nepříznivých životních situací poskytováním odborného sociálního poradenství dle zákona o sociálních službách. Je nutné nezaměňovat občanskou poradnu s právní poradnou.

knizky-1.jpg

Pracovníci poradny nejsou právníci, ale sociální pracovníci s min. vyšším odborným vzděláním, proškoleni v různých oblastech práva. Podávají občanům informace vycházející z příslušné právní úpravy a dalších předpisů. Mohou lidem podat vysvětlení a lidštější přeformulování předpisů a jiných dokumentů, které souvisí s jejich situací.
„Služba poradny je poskytována zdarma formou poradenského rozhovoru. Ten může probíhat formou osobního rozhovoru, telefonního rozhovoru, dopisem nebo elektronickou poštou. Na základě rozhovoru zjišťujeme klientovu situaci, jaké jsou jeho cíle, čeho chce dosáhnout, co změnit. Pak poradce předkládá možnosti řešení klientovy situace a je jen na něm, jaké řešení si zvolí, jakým způsobem bude dále jednat. Od poradce se dozví, jaké může mít jeho volba důsledky. V případě potřeby poradci také pomáhají se sepsáním různých písemností a podání k soudu, s vyplňováním formulářů,“ popisuje činnost Občanské poradny Havlíčkův Brod její vedoucí Soňa Valová.
Už několik let se na poradnu nejvíce obracejí občané s dotazy z finanční problematiky, exekučního řízení. „Tyto dotazy se nejvíce týkají práv a povinnosti dlužníků, věřitelů, ručitelů, exekučního řízení, insolvenčního řízení, práv třetích osob, které nic nedluží. Dále se klienti hodně zajímají o oblast majetkoprávních vztahů, tj. podílové spoluvlastnictví, různé druhy smluv, dědění, společné jmění manželů a s tím souvisí také oblast rodinných a partnerských vztahů – problematika rozvodů, výživného. Z pracovně-právních vztahů jsou to hlavně dotazy ke skončení pracovního poměru či jak postupovat v případě dlužné mzdy. V oblasti bydlení jde zase o práva a povinnosti pronajímatelů a nájemců. Poslední nejčastější oblastí jsou sociální dávky. Zde nejvíce klienty zajímá, o jaké dávky si mohou požádat, kde mohou žádat. Ptají se na dávky státní sociální podpory i na dávky hmotné nouze,“ představuje nejčastější oblasti dotazů klientů Soňa Valová.
Občanská poradna Havlíčkův Brod také pořádá preventivní přednášky na různá témata z oblasti práva, nejvíce jsou zaměřeny na finanční gramotnost. Pracovní tým poradny je velmi stabilní a současné pracovnice radí klientům už deset let.
Občanská poradna Havlíčkův Brod se nachází na adrese B. Němcové 188, 580 01 Havlíčkův Brod, tel.569 425 630, 777 736 048, e-mail: poradna@charitahb.cz.
Pondělí 8.00–12.00 a 13.00–16.30, úterý 9.00–11.00 a 12.00–14.00 (pouze pro objednané), středa 8.00–12.00 13.00–16.30, čtvrtek 9.00–11.00 a 12.00–14.00 (pouze pro objednané).
Kontaktní místo poradny je ve Světlé nad Sázavou v ulici Sázavská 598, tel: 777 736 048. Zde je otevřeno vždy poslední čtvrtek v měsíci 9.00–12.00.
V brzké době bude otevřeno nové kontaktní místo v Humpolci. (http://www.vysocina-news.cz/clanek/obcanska-poradna-havlickuv-brod-slavi-patnacte-vyroci/)

Anketa

Měly by být přilby povinné pro všechny cyklisty?
3
3

Historie anket

Náhodné foto

Zpravodajství 2021

Počasí

Počasí

Novinky e-mailem

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více