Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Zájezd Za krásami naší vlasti zavedl účastníky do Příbrami a na Orlík

25.10.2021

Po loňském cestování po jižní Moravě jsme se letos vypravili do středočeského a jihočeského kraje.
Navštívili jsme město Příbram, které se nachází 54 km jihozápadně od hlavního města Prahy, v oblasti pod Brdy na říčce Litavce. První prohlídka nás čekala na poutním místě Svatá Hora. Je to bazilika s klášterem a zároveň barokní perla s mnoha nádhernými výhledy, tajemnými místy nebo romantickými zákoutími. Díky komentované prohlídce jsme měli možnost prohlédnout si Mníšeckou, Pražskou, Plzeňskou a Březnickou kapli, procházeli krásně malovanými ambity a sešli i pár svatohorských schodů.

Druhá prohlídka byla také v Příbrami, takže jsme se autobusem jen krátce přesunuli do části Březové Hory, kde se Hornické muzeum nachází. Prohlídku jsme měli domluvenou na dole Anna. Z nádvoří jsme vstoupili do podzemí a projeli se důlním vláčkem 260 m dlouhou Prokopskou štolou, která směřuje k ústí jámy Prokop z roku 1832, nejhlubší šachtě březohorského revíru (1 600 m) patřící k jedné z nejhlubších šachet ve střední Evropě. Pokračovali jsme ve strojovně dolu Anna s technickou památkou, jedním z nejvzácnějších exponátů Hornického muzea na Březových Horách, parním těžním strojem Breitfeld & Daněk z roku 1914. Jízda vláčkem se líbila dětem i dospělým, viděli jsme i permoníky, ale těžkou práci horníků by nikdo z nás nechtěl vykonávat.

Předposlední zastávka byla už v jihočeském kraji, a to na zámku Orlík nad Vltavou. Dnešní panství je v majetku syna bývalého politika Karla Schwarzenberga. Interiéry a zámecké expozice se na Orlíku zaměřují především na život rodu Schwarzenbergů v 19. století. Během prohlídky jsme procházeli Modrý salónek ve stylu druhého rokoka, Malý a Velký empírový salón, Teskův sál a zámeckou knihovnu s 18 000 výtisky. Na zámku je také Pušková chodba s loveckými trofejemi a puškami.

V závěru výletu jsme využili překrásné slunečné počasí k procházce po Žďákovském mostě, který vede přes řeku Vltavu a je dlouhý 542,91 m.

Počasí, dobrá nálada, šikovný řidič autobusu a skvělá parta účastníku zájezdu přispěla k příjemně prožitému sobotnímu dni. Jana Kubátová

Anketa

Měly by být přilby povinné pro všechny cyklisty?
5
3

Historie anket

Náhodné foto

U České Bělé se nacházel maják, který pomáhal letadlům při orientaci

Počasí

Počasí

Novinky e-mailem

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více