Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Zájezd za poznáním krás naší vlasti

23.10.2019

       V sobotu 28. září, na svátek sv. Václava, se 37 účastníků zájezdu vypravilo za poznáním krás naší vlasti. V ranních hodinách jsme odjížděli na zámek Kačina, nejvýznamnější stavbu empírové architektury v České republice. Na 9.00 hodinu jsme měli objednanou prohlídku 3. okruhu. Seznámili jsme se s historií rodu Chotků, původních majitelů tohoto zámku, prohlédli jsme si nejkrásnější empírovou knihovnu v Čechách, lékárnu, divadlo, kapli, zámeckou oranžerii a zahradu léčivých rostlin. Sice některé vnitřní prostory byly v rekonstrukci, ale celkový dojem z tohoto zámku nás potěšil. Na závěr návštěvy jsme si pochutnali na ranní kávě v místní kavárně a autobusem se vydali na další místo.
      Druhou zastávkou bylo město Mělník a jeho historická část. Ze zastávky autobusu jsme prošli kolem kostela sv. Ludmily a dřevěné zvonice na Náměstí Míru. Odtud to byl jen kousek kolem mělnického zámku, kde jsme shlédli nádvoří, k vyhlídce na soutok Labe s Vltavou. Poblíž soutoku se nachází plavební kanál, který mnohé zmátl. Díky informační tabuli bylo vše brzy objasněno. Krátkou procházkou po místních vinicích jsme si zkrátili čas, než se otevřela vyhlídková gotická věž sv. Petra a Pavla, ze které byl přenádherný pohled na celé okolí. Především byl vidět Ještěd, hrad Bezděz, Milešovka….
      Poslední zastávka, a pro nás všechny ta nejvýznamnější, byla hora Říp a výstup na ní. Po 30 minutách jsme vyšli na samotný vrchol této pověstmi opředené hory. V 15.30 nás čekala komentovaná prohlídka s místním historikem, který nám vysvětlil rozdíl mezi literaturou a dějinami. BYLO - NEBYLO? Mnozí z nás byli zklamaní, když díky jeho výkladu se dozvěděli, že praotec Čech je jen smyšlená postava českých pověstí a vlastně nikdy nebyl!?
      Po celý den nám přálo krásné a slunečné počasí. Výlet se opravdu vydařil. Těším se, že v příštím roce se nám podaří uspořádat další zájezd Za krásami naší vlasti. Za SDH Oudoleň Jana Kubátová – pokladník

Anketa

Zavařujete, ať už svoji nebo koupenou, úrodu?
3
0
1

Historie anket

Náhodné foto

Oudoleň 2013

Počasí

Počasí

Novinky e-mailem

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více