Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Závěr školního včelařského roku

18.1.2017

Na pomyslný závěr školního včelařského roku jsme se vydali na návštěvu k panu Radoslavu Tonarovi z Havlíčkovy Borové, který obhospodařuje 80 včelstev, je chovatelem včelích matek a také výrobcem úlů.

Po příjezdu na stanoviště jsme nejprve shlédli producenta medovice – puklici smrkovou, která se letos přemnožila a nám včelařům dopřála dostatek snůšky a tím pádem i dostatek medovicového medu, lidově řečeno „lesního medu“.

Poté nás pan Tonar seznámil se svou metodikou chovu včelích matek a děti si vyzkoušely metodu přelarvení, která spočívá ve vyhledání čerstvě vylíhlé dělničí larvy a její přenesení („přelarvení“) do umělého, předem připraveného matečníku.
Dále na děti čekal úkol nejtěžší – označit včelí matku příslušnou barvou pro letošní rok, samozřejmě místo včelích matek označovali trubce a to z důvodu bezpečnosti a také z důvodu možného úhynu včelí matky. Její hodnota je pro včelaře nevyčíslitelná. Tímto bychom se chtěli omluvit okolním včelařům, kteří nabyli dojmu, že k nim do úlu přilétla letošní značená matka.

Protože jsme pracovali s plástvemi, tak dětem neušlo, že mimo plodu se zde nacházejí i zásoby medu a tak celá výuka a návštěva se posléze zvrhla v pojídání medu. Po umytí všech členů kroužku jsme se vydali k Oudoleni.

Tímto bych chtěl poděkovat panu Radoslavu Tonarovi za příjemné odpoledne a všem členům našeho včelařského kroužku přeji krásné prázdniny plné dobrodružství. Za VKM David Bačkovský

Anketa

Zavařujete, ať už svoji nebo koupenou, úrodu?
3
0
1

Historie anket

Náhodné foto

Vítání občánků 2020

Počasí

Počasí

Novinky e-mailem

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více